Pokladňa pred koncertom Chopinove nálady nebude otvorená

Fryderyk Chopin je ikonou hudobného romantizmu. Jeho poetické diela patria ku kmeňovému repertoáru všetkých klaviristov. Na festivale Košická hudobná jar výber zo Chopinovej brilantnej tvorby uvedieme v podaní svetového kórejského klaviristu Kun-Woo Paika. Kapacita priestorov Východoslovenskej galérie, kde sa koncert koná je aj po navýšení miest beznádejne vypredaná. Vzhľadom na to, že k dispozícii už nie sú žiadne lístky, pokladňa pred koncertom nebude otvorená.

Kun Woo Paik je považovaný za jedného z najdôležitejších klaviristov svojej generácie. Narodil sa v Soule, Južnej Kórei. Svoj prvý koncert mal vo veku desať rokov, kedy spolu s Kórejským národným orchestrom uviedol koncert pre klavír od Griega. Vo veku pätnásť rokov sa presťahoval do New Yorku, aby študoval u Rosiny Lhevinnovej na Juliard School a s Ilonou Kabosovou v Londýne. Kun Woo Paik je držiteľom ocenenia Naumburg a držiteľom zlatej medaily na medzinárodných klavírnych súťažiach Busoni. Jeho medzinárodnú kariéru odštartovalo jeho prvé predstavenie v New Yorku, kde uviedol kompletnú klavírnu tvorbu od Maurice Ravela v Lincoln Center a jeho orchestrálny debut v Carnegie Hall. V roku 1974 mal Paik svoj európsky debut s tromi za sebou idúcimi recitálmi v Londýne vo Wigmore Hall, po ktorých nasledoval recitál v Berlínskej filharmónii v roku 1975. Od tej doby úzko spolupracuje s dirigentmi ako Lorin Maazel, Mariss Jansons, Long Yu, Sir. Neville Marriner, Wolfgang Sawallisch, Jiří Bĕlohlávek, Dmitri Kitaenko, James Conlon, John Nelson, Eliahu Inbal a Antoni Wit a účinkoval s orchestrami ako New York Philharmonic, Filharmónia v Petrohrade, London Symphony, BBC Symphony, Orchestre de Paris, Berlin Symphony, Hungarian National, Filharmónia v Osle, Rotterdame a Varšave. Pravidelne hosťuje na festivaloch ako sú napríklad Berliner Festwochen, Aix-en-Provence, La Roque d’Anthéron, Ravinia, Mostly Mozart, Colmar, Montreux, Dubrovnik, Aldeburgh a Veľkonočný festival v Moskve. Bol prvým kórejským umelcom, ktorý dostal oficiálne pozvanie od čínskej vlády v októbri 2000. K jeho početným nahrávkam patria Scriabin, Liszt, kompletná tvorba pre sólový klavír od Mussorgskeho, kompletná tvorba klavírnych koncertov od Rachmaninova a Rapsódia na Paganiniho tému (pod taktovkou Vladimira Fedoseyeva pre BMG). Jeho nahrávka kompletnej tvorby Prokofievovych klavírnych koncertov získala ocenenia Diapason d’Or roka a Nouvelle Académie du disque vo Francúzsku. Ako exkluzívny umelec vydavateľstva Decca a pri príležitosti osláv Bachovho roka v roku 2000 nahral Busoniniho transkripcie Bachových organových koncertov a následne album s klavírnou tvorbou od Faurého, ktorý získal všetky hlavné ceny vo Francúzsku. Spolu s Antonim Witom a Varšavskou filharmóniou pred nedávnom vydal kompletnú Chopinovu tvorbu pre klavír a orchester. Pre vydavateľstvo Decca Kun Woo Paik nahral všetých tridsať dva Beethovenových sonát. „Paikov zmysel pre drámu, jeho dôvtip, dokonalý zmysel pre stvárnenie jemných rozdielov, premyslene vyvážené akordy a virtuóznosť rýchlych prstov, to všetko je pozoruhodné.“ (Rob Cowan, The Independent) Kun Woo Paik žije v Paríži a bol umeleckým riaditeľom hudobného festivalu na pobreží Emerald vo francúzskom Dinarde a francúzska vláda ho v roku 2000 menovala za „Chevalier de l’ordre des arts et des lettres“.

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Karol Petróczi 80_grafika

Karol Petróczi 80: komorný koncert na počesť majstra

Štátna filharmónia Košice pozýva na komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80. Zámerom podujatia je oslava jubilea významnej slovenskej umeleckej osobnosti, interpreta a pedagóga, zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...