Koncert GERSHWIN – MUSORGSKIJ naživo v Košiciach

Brány Domu umenia sa otvoria pre milovníkov krásnej hudby už tento týždeň. Prvým koncertom pre publikum bude GERSHWIN – MUSORGSKIJ pod vedením šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice Zbyňka Müllera. Úlohu sólistu prijal špičkový predstaviteľ európskeho interpretačného umenia – Ladislav Fančovič. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 13. mája 2021 o 19:00 v Dome umenia.

Malý zázrak

Ladislav Fančovič, známy aj pod umeleckým menom Fanzowitz, je nielen slovenský klavirista a milovník starého džezu, ale aj nadšený saxofonista. A práve v košickej filharmónii ho budú môcť návštevníci zažiť v oboch polohách – ako klavírneho virtuóza v Gershwinovom klavírnom koncerte, aj ako saxofonistu, ktorý sa na chvíľu stane „jedným z členov“ orchestra ŠfK v známom diele Obrázky z výstavy Modesta Musorgského.

Po dlhých mesiacoch hrá ŠfK naživo. Orchester sa na to už veľmi teší, a vy ste sólistom večera. Aké z toho máte pocity?

Nesmierne sa na koncert teším, po dlhých mesiacoch nekonečného čakania na zlepšenie situácie mi to pripadá ako malý zázrak hrať s orchestrom pre naozajstné živé publikum. Po množstve niekedy až deprimujúcich online koncertov, na ktorých som hral iba pre kameru a pre prázdnu sálu, je predstava blížiaceho sa živého koncertu neuveriteľná motivácia.

Ako vnímate Gershwinov klavírny koncert in F?

Gershwinova hudba mi je nesmierne blízka. Jeho klavírny koncert vnímam ako spojovací článok medzi naozajstnou jazzovou hudbou 20. rokov minulého storočia a klasickým hudobným svetom. Je v ňom cítiť z každého taktu atmosféra doby, v ktorej koncert vznikal, nájdeme v ňom dokonca aj náznaky blues, charlestonu a ďalších štýlov, ktoré vtedy obklopovali Gershwina. Navyše, nesmierne farebná inštrumentácia orchestra dodáva koncertu veľký efekt a noblesu.

Počas lockdownu sme sa zaujímali, ako hudobníci trávia tento čas plný obmedzení. Koncert s publikom je nádejou, že sa môžeme rozprávať o živom hraní v blízkej budúcnosti. Máte už nejaké plány?

Chcel by som veľmi veriť, že už sa nezopakuje situácia z jesene minulého roka, ktorá vlastne trvá až dodnes. Samozrejme, ten čas sa dá využiť rôznymi spôsobmi, či už nahrávacími aktivitami, študovaním nového repertoáru atd. Napriek tomu si mnohí z nás určite stále častejšie uvedomovali, že prišli na veľa mesiacov o prácu a tento stav nie je dlhodobo udržateľný. Moje najbližšie plány súvisia so „zmarenou” sezónou 2020/21, pretože prakticky koncerty z celého roka sa mi popresúvali do mesiacov máj a jún. Čo je neuveriteľný fyzický, ale aj psychický nápor. Pevne verím, že ďalšia sezóna sa už bude aspoň z diaľky podobať na koncertný život tak, ako si ho pamätáme.

Ďakujeme za rozhovor.
Foto: Julian Veverica

Bezpečnostné usmernenia

Na koncerte budú dodržané prísne hygienické podmienky a obmedzenie počtu divákov podľa aktuálnej fázy kultúrneho semafora:

 • Návštevníci koncertu sa musia preukázať negatívnym antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo PCR/LAMP testom nie starším ako 72 hodín. Výnimky z testovania platia pre návštevníkov, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 v uplynulých 180 dňoch, alebo sú zaočkovaní (minimálne 2 týždne po 2. dávke vakcínami Pfizer a Moderna, alebo minimálne 4 týždne po 1. dávke vakcíny AstraZeneca). Výnimku z testovania majú aj deti do 10 rokov.
 • Koncert GERSHWIN – MUSORGSKIJ spadá pod A cyklus, tým pádom naň platia abonentky A, AB. Držitelia študentských abonentiek si musia vstupenku na koncert vyzdvihnúť vo vstupenkovej pokladnici vopred.
 • Aktuálna maximálna kapacita je 250 návštevníkov, sedenie bude voľné v každom druhom rade.
 • Abonenti majú vstup do sály umožnený prednostne už od 18:30, návštevníci so zakúpenými vstupenkami od 18:45.
 • Návštevníci na seba nechávajú telefonický alebo mejlový kontakt, ktorý od nich vyžiada zamestatnec ŠfK, aby bolo možné trasovanie v prípade výskytu covid-19.
 • Návštevníci sú povinní mať po celú dobu svojho pobytu v Dome umenia prekryté horné a dolné dýchacie cesty respirátorom.
 • V prípade vzniku akútneho respiračného ochorenia (napr. horúčka, kašeľ, nádcha, sťažené dýchanie) je návštevník povinný ostať v domácej izolácií.
 • ŠfK uprednostňuje online nákup lístkov a bezhotovostnú platbu.
 • Koncerty trvajú hodinu a sú bez prestávky.
 • Priestory Domu umenia sa dezinfikujú pred podujatím i počas neho.
 • Členovia orchestra i hosťujúci umelci sú pravidelne testovaní.

Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

<<<KÚPIŤ VSTUPENKY>>>

Záver 52. sezóny ŠfK: Zbyněk Müller sa rozlúči dielom Má vlast

Obľúbené, strhujúce a interpretačne náročné dielo Bedřicha Smetanu Má vlast odznela v Košiciach naposledy pred jedenástimi rokmi. Návštevníci Štátnej filharmónie Košice túto vzácnu možnosť dostanú opäť na počesť šéfdirigenta Zbyňka Müllera, ktorý sa Záverečným koncertom 52. sezóny lúči po trinástich rokoch aj so svojou funkciou. Slávnostný večer sa koná vo štvrtok 24. júna o 19:00 v Dome umenia. Koncert je už vypredaný.

Čitať viac »

V košickej filharmónii sa stretne umenie s vedou

V Dome umenia sa vo štvrtok 17. júna 2021 odprezentujú mladé talenty z oblasti umenia aj vedy. Pod taktovkou Leoša Svárovského sa spolu so Štátnou filharmóniou Košice predstaví talentovaný sedemnásťročný klavirista z Čiech Jan Čmejla.

Čitať viac »

V ŠfK zaznie po vyše roku spev

Spev sa do Domu umenia navracia s úspešnou opernou divou Janou Kurucovou, ktorá predstaví svoju bravúrnu vokálnu techniku v áriách z diel Don Giovanni, Così fan tutte a Idomeneo. Jej podmanivý mezzosoprán si môžete vychutnať v Mozartových operách pod vedením dirigenta SND Martina Leginusa a v sprievode ŠfK vo štvrtok 10. júna o 19:00.

Čitať viac »

Objavte zvukovú farebnosť ŠfK Strings

Sláčikový orchester Štátnej filharmónie Košice pod vedením Maroša Potokára uvedie nádherné diela Larssona, Hindemitha, Suka a Griega. Podujatie vyvrcholí emotívnou skladbou Adagio pre sláčiky Samuela Barbera, ktoré je jedným z najznámejších diel klasickej hudby.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.