Koncert s bratmi Zwiebelovcami – naživo aj online

Štátna filharmónia Košice pozýva na živý koncert MENDELSSOHN – BRUCH – LISZT. Už vo štvrtok 3. decembra o 19:00 priaznivci a abonenti vstúpia do Domu umenia, kde sa pod taktovkou šéfdirigenta Zbyňka Müllera rozozvučia husle a viola bratov Zwiebelovcov v sprievode symfonického orchestra ŠfK. Následne sa bude koncert streamovať aj online so sprievodným slovom Petra Katinu, a to 10. decembra na facebookových stránkach Štátnej filharmónie Košice, K13 – Košické kultúrne centrá, TelKE, Mesta Košice a Mojej kultúry, ako aj na ďalších kanáloch TelKE – televíznej stanici a Youtube.

Súperi i hudobní partneri

Bratia Zwiebelovci pochádzajú z Košíc. Založili Zwiebelovo kvarteto a hrali o.i. aj v Quasars Ensemble. Aktuálne Marek pôsobí ako huslista v prestížnom Pavel Haas Quartet, Peter je violistom Slovenského komorného orchestra.

Aký bude dvojkoncert pre husle, violu a orchester od Maxa Brucha? 

Marek: Dúfajme, že v našom podaní krásny. :) Je to kus romantickej hudby napísaný v čase (1911), keď smerovanie európskej hudby naberalo mnoho nových moderných trendov. Toto v dejinách hudby bezprecedentné trieštenie na veľa nových hudobných smerov veľmi príznačne zrkadlí neistotu a zložitosť doby. Max Bruch ako jeden z posledných mohykánov romantickej hudby sa nenechal vtiahnuť do nových objavných vôd a naďalej zostal verný tradícii uplynulého storočia.

Peter: Koncert Maxa Brucha je veľmi lyrický, s akýmsi sentimentálnym pátosom v prvej časti. Strieda ju tanečná druhá časť, v ktorej sa roztancujú charaktery oboch osôb - huslí a violy. Tretia časť koncertu je briskná, virtuózna pre oba nástroje a ich dialógy. Celý koncert vo mne evokuje širokú spevnosť nástrojov, ako aj ich zvukových charakterov komentovaných orchestrálnymi medzihrami, akoby zbormi komentujúcimi dej príbehu. Teším sa na tento Bruchov príbeh prerozprávaný s bratom Marekom a ŠfK.

Priblížite nám vaše spoločné hudobné detstvo a dospievanie?

Marek: K hudbe nás oboch priviedol náš otec. V začiatkoch s nami dennodenne poctivo cvičil a spoločné hranie bolo prirodzené a samozrejmé. V adventom čase už vrcholili prípravy na naše každoročné vianočné turné po rodinách a známych. Vzájomne sme si boli s bratom radcami a veľakrát určite aj súpermi, ale radosť z hudby a nových podnetov, objavov bola zväčša vždy na prvom mieste. Myšlienka založiť Zwiebelovo kvarteto prišla veľmi prirodzene. Už na konzervatóriu sme objavili, že existuje komorná hudba a že to môže byť celkom zaujímavá muzikantská cesta. 

Peter: Mňa bavili aj športy a čas strávený s kamarátmi na futbalovom ihrisku, či atletické tréningy s otcom v lese, ktorý sa pripravoval na svoj ďalší maratón. V čase rozhodovania kam ďalej študovať a kam nasmerovať svoje kroky do budúcna, som bol prijatý na košické konzervatórium. Po prvom roku štúdia huslí som sa rozhodol pre violu. Zvukové možnosti tohto nástroja ma natoľko zaujali, že som nič iné počuť v ďalších rokoch ani nechcel. Bolo aj súperenie s bratom. Cvičili sme dennodenne, konzultovali si tóny, pasáže koncertov. Odchádzal som častokrát so sklonenou hlavou do okukanej izby vylepšiť zanedbané, rytmicky či intonačne nepresné pasáže danej samodrezúry. Viete, nastavil mi vždy zrkadlo, v ktorom som sa videl úplne nahý. Ale aj keď to bolo nepríjemné, vždy to bolo asi to, čo som chcel počuť. Vážim si ho preto. Dodnes.

------------------------------------------------

Koncert MENDELSSOHN – BRUCH – LISZT si môžete vychutnať naživo 3. 12. v Dome umenia alebo online 10. 12. na facebookových stránkach a TV TelKE. Vysielanie sa uskutoční v spolupráci s K13 – Košické kultúrne centrá, vďaka podpore Mesta Košice a Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

#Bezpečne

Štátna filharmónia Košice uisťuje, že robí hygienické opatrenia nad rámec svojich povinností, aby sa návštevníci cítili bezpečne. Sedenie je sprístupnené v každom druhom rade. Koncerty trvajú hodinu a sú bez prestávky. Priestory Domu umenia sa dezinfikujú každú hodinu. Špecialitou je využívanie certifikovaného difuzéra s dezinfekčným aróma olejom čistiacim vzduch i povrchy. Samozrejmosťou je dezinfekcia rúk pri vstupe, nosenie rúšok i dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti pri čakaní na podujatia.

Foto: Peter a Marek Zwiebelovci

Kontakt pre médiá:

Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

 

<<< KÚPIŤ VSTUPENKY >>>

Collegium Technicum

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Miešaný spevácky zbor Technickej univerzity v Košiciach slávi tento rok 40 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pozýva Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej na slávnostný koncert. V prvej časti koncertu odznejú diela a cappella a v druhej sa o hudobný sprievod postará orchester Štátnej filharmónie Košice.

Čitať viac »

Grafika - 52. ročník MOFIS

Improvizácia ako leitmotív Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Počas aktuálneho 52. ročníka MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži.

Čitať viac »

organ - Markušovce

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola spája tradičné so súčasným

V poradí 52. ročník MOFIS sa tento rok zameriava na organovú improvizáciu. ŠFK ako organizátor podujatia pripravila pre návštevníkov dva čisto improvizačné koncerty i tematický workshop. Aj vystupujúci sólisti sa inšpirovali leitmotívom festivalu a improvizácie zaradili do svojich koncertov. MOFIS bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...