Košická filharmónia pod vedením dirigentky


Po dlhšom čase sa pred orchester Štátnej filharmónie Košice postaví dirigentka. Túto príjemnú zmenu zastane debutantka Pražskej jari Alena Hron. Úlohu sólistu v Beethovenovom Koncerte pre klavír a orchester č. 3 prijala legenda českej klavírnej scény Ivan Klánský. V druhej polovici večera zaznie Cherubiniho Symfónia D dur. Koncert z abonentného cyklu B s názvom POD TAKTOVKOU DIRIGENTKY sa uskutoční vo štvrtok 26. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu budú predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hudobnými hosťami o 18:00.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<< 

Ivan Klánský

Špička českej klavírnej scény, sólista, komorný hráč a vyhľadávaný pedagóg Ivan Klánský má na svojom konte vyše 5000 koncertov. Je laureátom mnohých zahraničných súťaží, pôsobil ako sólista v Českej filharmónii, nahral kompletné dielo Bedřicha Smetanu a jeho majstrovské kurzy sú vyhľadávané v rôznych európskych mestách. Ivan Klánský pozýva na košický koncert s odkazom: „Beethovenov Klavírny koncert c mol je dielom, ktoré je geniálnym zosobnením osvieteneckej filozofie – viera v človeka, viera v budúcnosť a všadeprítomný optimizmus. Akú vážnosť a silu má táto hudba práve v dnešnom svete!“

Alena Hron

Alena Hron je stále žiadanejšou dirigentkou nastupujúcej generácie. Veľký triumf – tak nazvali kritici jej debut na Pražskej jari v máji 2023 s Orchestrom hlavného mesta Prahy – FOK. Od roku 2022 pravidelne spolupracuje s Janáčkovou filharmóniou Ostrava, s ktorou nahrala i kompletné orchestrálne dielo Vítězslavy Kaprálovej. Spoluprácu so ŠFK približuje nasledovne: „V prvej polovici koncertu zaznie Beethovenov 3. klavírny koncert v podaní Ivana Klánského. Mám veľkú radosť, že budem stáť s touto českou legendou na jednom pódiu. Luigi Cherubini, ktorého jedinú symfóniu zahráme v druhej polovici, bol pre Beethovena veľkým vzorom, takže spojitosť je jasná. Myslím, že poslucháč bude môcť rozpoznať aj isté spoločné prvky. Veľmi sa teším na spoluprácu so Štátnou filharmóniou Košice, čo bude zároveň moja prvá ,štácia´ u našich najbližších susedov.“

Beethoven – Cherubini

Na rukopise Koncertu pre klavír a orchester č. 3 c mol pracoval Ludwig van Beethoven v čase, keď mu strpčovala život postupujúca hluchota. V samotnom koncerte možno poľahky nájsť ozveny pochybností i nádejí, rezignácie i mocných poryvov. Koncert c mol už výrazne anticipuje obdobie romantizmu. Prvýkrát v histórii inštrumentálneho koncertu bolo vzájomné súťaženie sólového a orchestrálneho partu podriadené symfonickej zásade. Orchester už netvorí iba sprievod, ale aktívne sa spoluzúčastňuje na hudobnom priebehu, ktorému podlieha aj sólista. 

Z diel talianskeho skladateľa Luigiho Cherubiniho dnes najviac rezonujú najmä jeho Requiem  a opera Médea. Jeho súčasníci, vrátane Beethovena, ho považovali za najväčšieho žijúceho skladateľa a veľmi si ho vážili. Cherubiniho jediná symfónia prinášajúca jemné ozveny diel Schuberta a Rossiniho disponuje brilantnou záverečnou časťou. Je to mimoriadne nápadité a formovo pozoruhodne proporčné dielo. Prináša nielen dramatické prvky plné napätia, ale aj úseky nežnej lyriky.

Koncert z abonentného cyklu B s názvom POD TAKTOVKOU DIRIGENTKY sa uskutoční vo štvrtok 26. októbra 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/10/8 € – zľavnené 9/7/5 € – lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Čarovné Vianoce vo filharmónii

O Vianoce vo filharmónii je aj tento rok veľký záujem. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) pre svojich návštevníkov pripravila tri Vianočné koncerty. Sólistom večera bude slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay. K sviatočnej atmosfére prispejú Košický spevácky zbor učiteľov a Zbor sv. Cecílie. Pod taktovkou Adama Sedlického sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sopranistka Michaela Kušteková, mezzosopranistka Terézia Kružliaková, tenorista Michal Lehotský a basista Gustáv Beláček.

Čitať viac »

Robert Jindra

Operný večer so šéfdirigentom Robertom Jindrom

Tematický koncert dostal názov Z rozprávky do rozprávky. Je však určený pre dospelého diváka. Popri orchestri Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) sa zaskvejú krištáľové hlasy sopranistky Jany Sibery a mezzosopranistky Václavy Krejčí Houskovej. Všetko pod vedením charizmatického šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Sasha Yankevych

Chopin & Sibelius v Dome umenia

Novembrový program zakončia v Štátnej filharmónii Košice symfonickým koncertom s názvom CHOPIN & SIBELIUS. O podujatie je veľký záujem a isto za tým stojí obľúbený Chopinov druhý klavírny koncert v podaní vyhľadávaného amerického klaviristu Andrewa von Oeyena. Druhá časť večera bude patriť severskej hudbe Jeana Sibelia. Orchester ŠFK povedie Sasha Yankevych ukrajinský dirigent pôsobiaci vo Švédsku. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 23. novembra 2023 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Zbyněk Müller a Orchester ŠFK

Hudobné pohladenie na koncerte sakrálnej hudby

Milovníci vokálno-inštrumentálnej hudby a zborového spevu ocenia Večer sakrálnej hudby, na ktorý pozýva Štátna filharmónia Košice. Koncert v podaní orchestra ŠFK, štyroch sólistov a Českého akademického zboru Brno povedie hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...