Na Valentína do filharmónie

Filharmónia ako miesto dýchajúce krásou je pre romantický valentínsky večer priam stvorené. Štátna filharmónia Košice pozýva príjemne sa naladiť vznešenou hudbou na koncert s názvom ENIGMA VARIÁCIE. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera uvedie orchester ŠFK dielo Edwarda Elgara – Enigma, variácie na vlastnú tému a Simple Symphony od Benjamina Brittena. V Koncerte pre hoboj a sláčikový orchester a mol od Ralpha Vaughana Williamsa sa predstaví hobojistka Anna Štrbová. Koncert z abonentného cyklu A sa uskutoční vo štvrtok 15. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. 

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<< 

Anna Štrbová

Slovenská hobojistka pôsobiaca vo Švajčiarsku Anna Štrbová je držiteľkou niekoľkých cien na medzinárodných súťažiach. Spomeňme 2. miesto na súťaži Concorso Internazionale di Giuseppe Ferlendis a 2. miesta na Chieri International Competition (2017 a 2019). Od roku 2019 zastáva miesto 1. hobojistky v Schweizer Jugend-Sinfonie Orchester. V Košiciach sa Anna Štrbová predstaví v Koncerte pre hoboj a sláčikový orchester od Ralpha Vaughana Williamsa, jednom z najlepších koncertantných diel pre hoboj vôbec.

„Charakter koncertu od Ralpha Vaughana Wiliamsa je podľa mňa vyjadrený názvom prvej časti Rondo Pastorale. Tak, ako môžeme počuť aj v jeho iných dielach, Vaughan Wiliams je neprekonateľný v jeho pastorálnych a folklórnych motívoch. Pre mňa osobne je tento koncert dielo, v ktorom môže hoboj ukázať všetky svoje zvukové polohy a aj napriek tomu, že bol skomponovaný vo vojnových rokoch 1943-1944, prekypuje pokojom a radosťou,“ pozýva Anna Štrbová. 

Enigma

Hudobným večerom návštevníkov prevedie hlavný hosťujúci dirigent ŠFK Zbyněk Müller. V druhej polovici odznejú orchestrálne variácie Enigma.

„Elgarovy Enigma variace již 125 let zaměstnávají všelijaké hudební ´detektivy´ otázkou, co je to za téma, které běží na pozadí, jestli musí být nutně hudební a jestli tam vůbec je a Mistr si z nás zkrátka jen po anglicku nevystřelil. Myslím, že sám Elgar nemohl zdaleka tušit, co svojí hádankou budoucím generacím způsobí a že to celé kdesi nahoře sleduje s velkým potěšením,“ približuje Zbyněk Müller a dodáva: „hlavní téma, tedy první část variací, zde působí zčásti více jako doprovod k něčemu důležitějšímu, než jako nosné téma, které unese zpracovávání ve 14 variacích. Přesto, díky skladatelovu mistrovství, zde máme prostřednictvím variací zobrazenu širokou škálu povah a charakterů Elgarových blízkých včetně Mistra samého. Značná technická obtížnost a velmi rafinovaná a delikátní instrumentace vyžadují od každého orchestru maximum, aby všechny výrazové polohy – od jemného a kultivovaného humoru přes hlubokou vážnost až k vášnivé nespoutanosti – byly přesvědčivě a sugestivně provedeny.“

Koncert z abonentného cyklu A s názvom ENIGMA VARIÁCIE sa uskutoční vo štvrtok 15. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Alexandra Dovgan, fotografia

Žiarivý talent Alexandra Dovgan v Košiciach!

Z berlínskeho Konzerthausu mieri do košického Domu umenia. Svetová klaviristka najmladšej generácie Alexandra Dovgan spolu s orchestrom ŠFK zahrá Schumannov Klavírny koncert inšpirovaný milovanou osobou. Dirigent Eugene Tzigane s košickou filharmóniou naštuduje aj Symfóniu č. 4 od Anton Brucknera. Koncert z abonentného cyklu A s názvom BRUCKNEROVA ROMANTICKÁ sa uskutoční vo štvrtok 22. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Večer francúzskej hudby v košickom Dome umenia

Massenet, Saint-Saëns a Bizet – traja francúzski skladatelia v interpretácii orchestra Štátnej filharmónie Košice. Tak znie pozvánka na tematický večer, ktorý povedie milovník francúzskej hudby šéfdirigent ŠFK Robert Jindra. Sólovo sa predstaví Emanuel Graf v jednom z najpopulárnejších koncertov pre violončelo. Koncert z abonentného cyklu A s názvom VEČER FRANCÚZSKEJ HUDBY sa uskutoční vo štvrtok 8. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Podujatie podporil Francúzsky inštitút v Bratislave.

Čitať viac »

Hudobná exkurzia do klasicizmu

Do sveta hudobného klasicizmu privedie svojich návštevníkov orchester Štátnej filharmónie Košice pod vedením českého dirigenta Jiřího Habarta. V spoločnosti Beethovena, Hummela a Mozarta sa poslucháči ocitnú 1. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Sólistom koncertu z cyklu B s názvom MAJSTRI KLASICIZMU bude trubkár Jiří Houdek. Podujatiu predchádzajú verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hosťami o 18:00.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...