Záver Košickej hudobnej jari ponúka tematický Večer severskej hudby. Pár viet o umení v týchto zemepisných šírkach i o melódiách Sibelia, Griega a Stenhammara prezradil nemecký dirigent Roland KLUTTIG, ktorý vo štvrtok 13. júna povedie košických filharmonikov.
>>> VIAC INFORMÁCII O KONCERTE <<<
Škandinávsky poloostrov akoby bol pre poslucháčov hudobne ďaleko. Čo sa Vám vynára pri slovnom spojení severská hudba?
Hudba severu je stále pomerne neznáma. Samozrejme, existujú výnimky: Griegov klavírny koncert a jeho suita Peer Gynt sa stali svetoznámymi, ako aj Sibeliova symfonická báseň Finlandia alebo jeho Valse triste. V poslednom desaťročí sa Sibeliove symfónie a symfonické básne hrajú oveľa viac najmä v Anglicku, ale aj vo Francúzsku a Nemecku. Vidieť aj množstvo predstavení hudby Carla Nielsena – veľkého dánskeho skladateľa. V čase svojho života neboli títo autori takí uznávaní ako napríklad veľkí dramatici Ibsen a Strindberg. Ale napríklad Sibelia by som označil za rovnako významného skladateľa. Zo zvláštnych dôvodov zostáva najneznámejšou hudbou zo severu tá švédska, hoci Švédsko bolo najmocnejšou krajinou Škandinávie. Hudbu Franza Berwalda alebo Wilhelma Stenhammara často uvádzal veľký dirigent Herbert Blomstedt, ale do repertoáru nešvédskych dirigentov sa veľmi nedostala.
Program záverečného koncertu KHJ však návštevníci iste neoľutujú...
Na začiatku hráme Sibeliove Oceanidy. Skladbu napísal medzi jeho 4. a 5. symfóniou a mimoriadne krásne ukazuje jeho úplne nový zvukový svet. Myslím, že Symfónia č. 2 g mol Wilhelma Stenhammara je majstrovským dielom. Spája sa v nej zvláštna a veľmi typická severská atmosféra Sibelia – ktorá miatla jeho nemeckých a rakúskych súčasníkov – so známejšou tradíciou Brahmsa. Stenhammar bol skvelý dirigent, dlhoročný šéfdirigent göteborgských symfonikov, ktorým túto skladbu venoval na rozlúčku. Z orchestra cítiť poznanie ako v Mahlerovej symfónii. Je počuť, ako veľmi mu imponovala Sibeliova 5. symfónia, ale aj to, ako sa ju snažil spojiť s tradičnejšou formou. Druhá téma prvej časti mi svojou melanchóliou veľmi pripomína Dvořákovu hudbu, hoci je veľmi originálna. Uprostred, samozrejme, romantický klavírny koncert od Edvarda Griega. Je to skutočne európsky koncert: francúzska klaviristka, nemecký dirigent spolu so slovenským orchestrom hrajú škandinávsku hudbu.
Kontakt pre médiá:
Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, jana.tomalova@sfk.sk