Roland Kluttig: Hudba severu zostáva pomerne neznámou

Záver Košickej hudobnej jari ponúka tematický Večer severskej hudby. Pár viet o umení v týchto zemepisných šírkach i o melódiách Sibelia, Griega a Stenhammara prezradil nemecký dirigent Roland KLUTTIG, ktorý vo štvrtok 13. júna povedie košických filharmonikov.

>>> VIAC INFORMÁCII O KONCERTE <<<

Škandinávsky poloostrov akoby bol pre poslucháčov hudobne ďaleko. Čo sa Vám vynára pri slovnom spojení severská hudba?

Hudba severu je stále pomerne neznáma. Samozrejme, existujú výnimky: Griegov klavírny koncert a jeho suita Peer Gynt sa stali svetoznámymi, ako aj Sibeliova symfonická báseň Finlandia alebo jeho Valse triste. V poslednom desaťročí sa Sibeliove symfónie a symfonické básne hrajú oveľa viac najmä v Anglicku, ale aj vo Francúzsku a Nemecku. Vidieť aj množstvo predstavení hudby Carla Nielsena – veľkého dánskeho skladateľa. V čase svojho života neboli títo autori takí uznávaní ako napríklad veľkí dramatici Ibsen a Strindberg. Ale napríklad Sibelia by som označil za rovnako významného skladateľa. Zo zvláštnych dôvodov zostáva najneznámejšou hudbou zo severu tá švédska, hoci Švédsko bolo najmocnejšou krajinou Škandinávie. Hudbu Franza Berwalda alebo Wilhelma Stenhammara často uvádzal veľký dirigent Herbert Blomstedt, ale do repertoáru nešvédskych dirigentov sa veľmi nedostala.

Program záverečného koncertu KHJ však návštevníci iste neoľutujú...

Na začiatku hráme Sibeliove Oceanidy. Skladbu napísal medzi jeho 4. a 5. symfóniou a mimoriadne krásne ukazuje jeho úplne nový zvukový svet. Myslím, že Symfónia č. 2 g mol Wilhelma Stenhammara je majstrovským dielom. Spája sa v nej zvláštna a veľmi typická severská atmosféra Sibelia – ktorá miatla jeho nemeckých a rakúskych súčasníkov – so známejšou tradíciou Brahmsa. Stenhammar bol skvelý dirigent, dlhoročný šéfdirigent göteborgských symfonikov, ktorým túto skladbu venoval na rozlúčku. Z orchestra cítiť poznanie ako v Mahlerovej symfónii. Je počuť, ako veľmi mu imponovala Sibeliova 5. symfónia, ale aj to, ako sa ju snažil spojiť s tradičnejšou formou. Druhá téma prvej časti mi svojou melanchóliou veľmi pripomína Dvořákovu hudbu, hoci je veľmi originálna. Uprostred, samozrejme, romantický klavírny koncert od Edvarda Griega. Je to skutočne európsky koncert: francúzska klaviristka, nemecký dirigent spolu so slovenským orchestrom hrajú škandinávsku hudbu.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:
Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, jana.tomalova@sfk.sk

Pozvánka na verejný odpočet ŠFK

Milí návštevníci, partneri a priaznivci ŠFK, pozývame vás na verejný odpočet činnosti a hospodárenia Štátnej filharmónie Košice za rok 2024. Čakáme vás v stredu 14. mája 2025 o 14:00 hod. v Dome umenia, Moyzesova 66, Košice (vchod cez vrátnicu z Tajovského ulice).

Čitať viac »

Absolútna hudobná špička cestuje na KHJ

Festival Košická hudobná jar (KHJ) bude od 22. mája do 12. júna hostiť rovnaké mená a projekty ako Carnegie Hall, Philharmonie de Paris, viedenský Konzerthaus, Pražská jar či Salzburger Festspiele. Špičkové hudobné zážitky si môžu návštevníci zabezpečiť už teraz. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) spustila 9. apríla predaj zvýhodnených abonentiek na symfonické koncerty KHJ a vstupenky na ďalšie festivalové podujatia.

Čitať viac »

Šostakovič a Weinberg: Ani sovietska cenzúra neumlčala ich múzy

Šostakovičov Koncert pre husle a orchester č. 1 a mol i Weinbergova Symfónia č. 3 h mol vznikali v tieni útlaku sovietskeho režimu. Diela spája emócia krásy, smútku, odolnosti a pomyselne aj priateľské puto skladateľov, ktorí vzájomne obdivovali tvorbu toho druhého. Koncert ŠOSTAKOVIČ A WEINBERG: HUDBA V TIENI DOBY sa začne vo štvrtok 10. apríla o 19:00 v Dome umenia. Na doskách Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) debutujú dirigent Felix Mildenberger i huslista Dmytro Udovychenko.

Čitať viac »

Svetový Roman Patkoló po troch rokoch opäť v Dome umenia

Virtuóz Roman Patkoló zahrá tento štvrtok so Štátnou filharmóniou Košice (ŠFK) Divertimento concertante pre kontrabas a orchester od Nina Rotu, autora ikonickej hudobnej témy z Krstného otca. Na koncerte pod taktovkou Roberta Kružíka zaznie aj Nielsnova predohra k opere Maškaráda a Respighiho symfonické básne Rímske fontány a Rímske pínie. Koncert ROMAN PATKOLÓ: KONTRABASOVÝ MÁG sa v Dome umenia začne vo štvrtok 3. apríla 2025 o 19:00.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...