Štátna filharmónia Košice bude hostiť letné podujatia zamerané na profesionálny rozvoj mladých hudobníkov

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) sa v lete zapojí do príprav a realizácie vzdelávacích podujatí určených najmä mladým hudobníkom a študentom hudby. Viac približuje generálna riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová: „Od začiatku pôsobenia Adriana Rajtera v Hudobnom centre, kde sa veľmi aktívne angažuje v oblasti výchovno-vzdelávacích aktivít prostredníctvom projektu Slovenského mládežníckeho orchestra (SMO), vnímam významný vplyv tejto inštitúcie na rozvoj mladého interpretačného umenia. Členovia SMO dostávajú príležitosť konfrontácie s európskym interpretačným umením. Je to veľká pomoc pre stredné a vysoké umelecké školy a pre nás je to nádej, že ich absolventi budú raz našimi kolegami. Štátna filharmónia Košice je veľmi rada partnerom tohto projektu, tentokrát aj aktívnou účasťou kľúčových členov orchestra ŠFK v pozícii lektorov.“

Orchestrálne kurzy Slovenského mládežníckeho orchestra

Od 1. do 8. júla 2022 sa na pôde ŠFK a Konzervatória na Timonovej ulici uskutoční sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra. Teleso zložené z 55 mladých hudobníkov naštuduje symfonický repertoár a následne ho uvedie na dvojici koncertov v Prešove (7. júla) a v Košiciach (8. júla). V premiére zaznie skladba slovenského skladateľa Vladislava Šarišského „Spring Jar“, ktorú skomponoval na objednávku Hudobného centra pre SMO. Sólistami v Koncertantnej symfónii pre hoboj, klarinet, fagot, lesný roh a orchester Es dur Wolfganga Amadea Mozarta budú členovia SMO, v súčasnosti pôsobiaci v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu – Alžbeta Struňáková (hoboj), Matej Veselka (klarinet), Danylo Honcharov (fagot) a Šimon Pajtinka (lesný roh). Na záver koncertného programu zaznie Symfónia č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena.

Slovenský mládežnícky orchester vznikol v roku 2016 z iniciatívy Hudobného centra s cieľom podporiť prípravu mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnych orchestroch. Jeho členmi sú perspektívni mladí orchestrálni hudobníci z celého Slovenska, študenti konzervatórií a vysokých hudobných škôl vo veku 16 až 28 rokov, ktorí prešli výberovými konaniami. Koncertným vystúpeniam predchádza intenzívna príprava pod vedením popredných hráčov renomovaných hudobných telies a skúsených, medzinárodne aktívnych dirigentov a umeleckých vedúcich (Benjamin Bayl, Martin Majkút, Jozef Horváth, Igor Karško), ako aj po boku uznávaných sólistov (Midori, Dalibor Karvay, Jakub Čižmarovič, Stanislav Masaryk, Martin Adámek, Miki Skuta a ď.).

V rámci pripravovaných košických kurzov hudobníci absolvujú delené skúšky pod vedením skúsených orchestrálnych hráčov, tentoraz prevažne zo Štátnej filharmónie Košice. Huslistom sa budú venovať koncertní majstri ŠFK Maroš Potokár, Mátyás Mézes, violistom Martin Jeriga, violončelistom Zuzana Ďurčeková, kontrabasistom Juraj Valenčík a tympanistovi Máté Ács zo ŠFK. Hráči na dychových nástrojoch budú pracovať pod vedením Ronalda Šebestu (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu) a Carlie Brooke Bigelow (lesný roh, Slovenská filharmónia). Koncerty bude dirigovať Maroš Potokár, ktorý aktuálne pôsobí v Janáčkovej filharmónii Ostrava a zároveň je koncertným majstrom Štátnej filharmónie Košice. Zastúpi tak pôvodne avizovaného austrálskeho dirigenta Benjamina Bayla.

Medzinárodné majstrovské kurzy Konvergencie

So zámerom podporovať profesionálny rozvoj mladých hudobníkov sa k Slovenskému mládežníckemu orchestru pridá po ročnej pauze aj festival komornej hudby Konvergencie. Medzinárodné kurzy komornej hudby a interpretačné kurzy organizujú Konvergencie pravidelne od roku 2014 so zámerom pozdvihnúť hudobné vzdelávanie na Slovensku. Za osem rokov pripravili viac ako 43 majstrovských tried v spolupráci s VŠMU, konzervatóriami v Bratislave aj v Košiciach a tiež realizovali viacdňové intenzívne interpretačné kurzy pod vedením renomovaných domácich aj zahraničných lektorov.

Medzinárodné majstrovské kurzy Konvergencie sa tentokrát uskutočnia v Košiciach v priestoroch Konzervatória na Timonovej ulici a v Štátnej filharmónii Košice od 2. do 7. júla. Vyše dvadsať študentov hry na sláčikových nástrojoch bude rozvíjať svoje interpretačné umenie pod vedením skúsených lektorov – interpretov a zároveň pedagógov. Individuálne hodiny povedú huslista Igor Karško (Musikhochschule Luzern, Camerata Zürich), violončelista a umelecký vedúci festivalu Konvergencie Jozef Lupták pôsobiaci aj na Konzervatóriu Bratislava a Akadémii umení v Banskej Bystrici a violista Martin Ruman (Slovenská filharmónia, Konzervatórium Bratislava).V programe sú aj skupinové lekcie s fyzioterapeutom Zoltánom Sýkorom, hornistkou Carlie Brooke Bigelow a muzikológom Andrejom Šubom.

Mimoriadnou a menej tradičnou súčasťou kurzov bude hlasový workshop „Každý vie spievať“ určený širokej verejnosti vedený svetoznámou speváčkou, zbormajsterkou a hudobníčkou Idou Kelarovou. Ida Kelarová sa workshopom s podobným zameraním venuje vyše tridsať rokov a úspešne ich vedie po celom svete. Ich cieľom nie je dosiahnutie technickej dokonalosti. Sú určené pre každého, kto má chuť prekonať silu predsudkov, zlozvykov a strachu, ktorá mu bráni spievať. Spoločne s Idou Kelarovou workshop povedie aj jej dlhoročný spoluhráč, spevák, gitarista a skladateľ Desiderius Dužda. Hlasový workshop sa bude konať od 2. do 4. júla 2022 v priestoroch Štátnej filharmónie Košice. Prihlasovanie je možné do 15. júna 2022 cez webovú stránku https://www.konvergencie.sk/ida-kelarova-workshop/

Medzinárodné majstrovské kurzy 2022 / Košice
FB: https://fb.me/e/1FftputYR

web: https://www.konvergencie.sk/majstrovske-kurzy-jul-2022-kosice/

Ida Kelarová / Workshop / Košice
FB: https://fb.me/e/1Hxaks6Rq

web: https://www.konvergencie.sk/ida-kelarova-workshop/


 

Kontakty pre médiá

Štátna filharmónia Košice:
Lucia Radzová, PR manažérka – lucia.radzova@sfk.sk, +421 918 802 101

Hudobné centrum – Slovenský mládežnícky orchester:
Adrian Rajter, manažér – adrian.rajter@hc.sk, +421 905 609 170

Eva Planková, manažérka – eva.plankova@hc.sk, +421 911 753 798

Konvergencie:
Lea Majerčáková, projektová manažérka – lea@konvergencie.sk, +421 903 776 055

Collegium Technicum

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Miešaný spevácky zbor Technickej univerzity v Košiciach slávi tento rok 40 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pozýva Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej na slávnostný koncert. V prvej časti koncertu odznejú diela a cappella a v druhej sa o hudobný sprievod postará orchester Štátnej filharmónie Košice.

Čitať viac »

Grafika - 52. ročník MOFIS

Improvizácia ako leitmotív Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Počas aktuálneho 52. ročníka MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži.

Čitať viac »

organ - Markušovce

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola spája tradičné so súčasným

V poradí 52. ročník MOFIS sa tento rok zameriava na organovú improvizáciu. ŠFK ako organizátor podujatia pripravila pre návštevníkov dva čisto improvizačné koncerty i tematický workshop. Aj vystupujúci sólisti sa inšpirovali leitmotívom festivalu a improvizácie zaradili do svojich koncertov. MOFIS bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...