Takto znie more

Koncert s Benjaminom Baylom, Kristinou Fialovou a orchestrom ŠFK

Téma cestovania a mora spája diela troch skladateľov v koncerte MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ z ponuky Štátnej filharmónie Košice. Podujatie otvorí koncertná predohra Tiché more a šťastná plavba od Felixa Mendelssohn-Bartholdyho. Po nej zaznejú tri orchestrálne skice pod názvom More od Clauda Debussyho. V druhej časti večera si poslucháči vychutnajú nádherné dielo Hectora Berlioza – Harold v Taliansku so sólovou violou, ktorej sa ujme česká violistka Kristina Fialová. Orchester ŠFK povedie holandsko-austrálsky dirigent Benjamin Bayl. Koncert A cyklu MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ sa uskutoční vo štvrtok 16. marca 2023 o 19:00 v Dome umenia.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<

Ako povrazochodec

Dirigent Benjamin Bayl je zástupcom riaditeľa The Hanover Band a spoluzakladateľom austrálskeho Romantic & Classical Orchestra. Bol vymenovaný za asistenta dirigenta Ivána Fischera v budapeštianskom Festival Orchestra a Konzerthausorchester Berlin. Benjamin Bayl zaznamenal v posledných sezónach veľmi úspešné debuty s Hong Kong Philharmonic Orchestra, symfonickými orchestrami v Sydney, Melbourne, Queensland a Canberra i s Royal Philharmonic Orchestra. Jeho široká škála repertoáru zahŕňa veľkých viedenských klasikov, historicky poučenú barokovú a romantickú hudbu i svetové premiéry. V oblasti opery diriguje vo významných medzinárodných domoch ako Wiener Staatsoper, Holandská národná opera, Staatsoper Berlin, Staatsoper Stuttgart, Kráľovská dánska opera či Nórska národná opera a iné. Bayl je mimoriadne aktívny aj v oblasti starej hudby, z posledných spoluprác tohto zamerania vynikajú najmä projekty s Collegium Vocale Gent a Akademie für Alte Musik Berlin, s ktorou absolvuje aj európske turné. Vo veľkej miere tiež spolupracuje s mladými hudobníkmi, často vedie projekty pre vzdelávacie organizácie vrátane Slovenského mládežníckeho orchestra. Nemecký portál Der Westen o dirigentovi napísal: „Bayl držal hudobné parametre v dokonalej rovnováhe – ako povrazochodec.“

Cesta, plavba, osud človeka

Dramaturgiu koncertu MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ približuje Benjamin Bayl nasledovne: „Ide o veľmi špeciálny program spájajúci témy cestovania, plavby, prírody a osudu. V Mendelssohnovi nachádzame zobrazenie mora, inšpirované Goetheho poéziou, v pokojnom aj prudko sa rozvíjajúcom stave. More zobrazuje neodvratnosť a neúprosnosť cesty. Podobne aj Debussy ako hudobný impresionista maľuje tri kontrastné obrazy oceánu, avšak viac obrazným spôsobom.“

V druhej časti podujatia ponúkne orchester dielo Harold v Taliansku od Hectora Berlioza. Aj tu je prítomný motív cesty, avšak už osobnejšej. Skladateľ čerpal inšpiráciu z pitoreskných zážitkov zo svojho talianskeho pobytu. S hudobnou inšpiráciou od Paganiniho a poetickou inšpiráciou od Byrona prináša Berlioz jedinečné novinky o viole ako sólovom hlase reprezentujúcom Harolda, ktorý je podľa vlastných slov ,melancholickým snílkom´,“ ilustruje Benjamin Bayl a na záver dodáva: „program koncertu je zároveň istým spôsobom trojuholníkom. Mendelssohn a Debussy sú prepojení témou mora a Debussy s Berliozom sú spojení svojím francúzskym pôvodom."

Zamatový tón

Violistka Kristina Fialová je odbornou kritikou oceňovaná za dokonalú techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudobné cítenie. Okrem pozvania na dánsky Tivoli festival debutovala v Tonhalle Zürich, Sumida Triphony Hall v Tokiu, Gran Teatro Nacional v Lime, v sále Kolínskej filharmónie a na Medzinárodnom hudobnom festivale Pražská jar. Vystupovala s poprednými českými i zahraničnými orchestrami pod vedením významných dirigentov, akými sú Krzysztof Penderecki, Libor Pešek, Jakub Hrůša či Case Scaglione. Ako komorná hráčka spolupracuje s radom uznávaných interpretov, spomeňme mená Radovan Vladkovič, Sophia Jaffé, Ivan Ženatý či Václav Hudeček. Koncertovala vo väčšine štátov Európy, v Afrike, Ázii, Rusku a v Južnej i Severnej Amerike. Do jej portfólia patrí rad medzinárodných festivalov a je absolútnou víťazkou či laureátkou rôznych medzinárodných súťaží. Kristina Fialová je riaditeľkou Jihočeského komorního festivalu a zakladateľkou Medzinárodnej violovej súťaže Oskara Nedbala v Prahe. Vydala 10 CD v českých vydavateľstvách Supraphon, Arcodiva, Sound Trust a v dánskom vydavateľstve Dacapo. Viedla majstrovské kurzy v New Yorku, Delaware, Lime, Kodani, Pekingu a Čching-tao. Pravidelne nahráva pre Český rozhlas, Českú televíziu či Dánsky rozhlas. Kritici aj vydavatelia sa zhodujú, že pre Kristinu Fialovú je typický zamatový tón.

 

Abonentný koncert A cyklu MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ sa uskutoční vo štvrtok 16. marca 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené: 9/8/7 €, lóža: 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. ŠFK spustila predaj vstupeniek na svoje koncerty cez nový predajný systém, pričom zľavy je už možné uplatniť aj pri online nákupe.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Collegium Technicum

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Miešaný spevácky zbor Technickej univerzity v Košiciach slávi tento rok 40 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pozýva Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej na slávnostný koncert. V prvej časti koncertu odznejú diela a cappella a v druhej sa o hudobný sprievod postará orchester Štátnej filharmónie Košice.

Čitať viac »

Grafika - 52. ročník MOFIS

Improvizácia ako leitmotív Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Počas aktuálneho 52. ročníka MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži.

Čitať viac »

organ - Markušovce

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola spája tradičné so súčasným

V poradí 52. ročník MOFIS sa tento rok zameriava na organovú improvizáciu. ŠFK ako organizátor podujatia pripravila pre návštevníkov dva čisto improvizačné koncerty i tematický workshop. Aj vystupujúci sólisti sa inšpirovali leitmotívom festivalu a improvizácie zaradili do svojich koncertov. MOFIS bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...