TRANS/MISIE v divadlách, múzeách, galériách, koncertných sálach aj na ulici

Medzinárodný festival umenia ponúkne takmer štyridsať podujatí rôznych žánrov

V divadelných aj koncertných sálach, galériách, múzeách, ale aj na ulici sa budú od 8. do 14. septembra 2019 odohrávať takmer štyri desiatky podujatí Medzinárodného festivalu TRANS/MISIE 2019, ktorého organizátorom je Štátne divadlo Košice s podporou Ministerstva kultúry SR. Na svoje si prídu milovníci  žánrov – divadla, hudby, výtvarného umenia, histórie, street artu, filmu hraného i dokumentárneho.

Podobne ako pred rokom pri premiérovom ročníku spoločného projektu divadiel so šiestich krajín v poľskom Rzeszowe, aj v tomto roku bude festival prebiehať formou národných dní a bude venovaný jednej hlavnej téme – 30. výročiu udalostí roku 1989. Umelci, ale aj iní aktéri sa budú zamýšľať aj nad vzťahom demokracia verzus diktatúra, nad pádom akejkoľvek garnitúry a momentom zmeny, ktorý takýto pád prináša, a nad tým, ako sa s takým momentom spoločnosť vyrovnáva. Prvý a posledný deň festivalu budú slovenské, druhý a tretí deň litovsko – ukrajinský respektíve ukrajinsko – litovský, štvrtý deň bude patriť Poľsku, piaty Maďarsku a šiesty bude český. Program jednotlivých dní zastrešujú partnerské divadlá projektu – Štátne divadlo Košice, Teatr im. Wandy Siemaszkowej z poľského Rzeszowa, divadlo Csokonai Nemzeti Szinház z maďarského Debrecína, Národné divadlo moravskosliezske z českej Ostravy, Národného akademického ukrajinského činoherného divadla M. Zaňkoveckej z Ľvova a Palác kultúry v litovskom meste Trakai. V programe sú divadelné predstavenia rôznych žánrov, výstavy o zlomových udalostiach roku 1989, besedy s ich priamymi účastníkmi, ale aj tými, ktorých totalitný režim prenasledoval, koncerty vážnej hudby v podaní dvoch filharmónií, ale aj malého komorného telesa a mnohé ďalšie podujatia.

Hneď prvý deň festivalu, nedeľa 8. septembra, okrem slávnostného otvorenia na Dolnej bráne prinesie aj dve netradičné podujatia. Ešte pred otvorením festivalu sa priamo v centre mesta otvorí „Slobodná zóna“ - divadelný happening vytvorený špeciálne pre TRANS/MISIE 2019, ktorý sa v synchrónne odohrávajúcich sa situáciách v centre mesta zamyslí nad variantnými podobami slobody a neslobody. Režijne ho pripravuje Júlia Rázusová. Keďže téma slobody je aj otázkou dejín viery na našom území súčasťou otvorenia festivalu bude, opäť priamo v centre mesta, performance na motívy hry košického dramatika Karola Horáka „Košickí mučeníci (Naše kráľovstvo nie je z tohto sveta)“ . Predstavenie vzniká s priamou finančnou podporou mesta Košice, v spolupráci s Arcibiskupským úradom Košice a strednými umeleckými školami.

Okrem pestrého programu festivalových podujatí organizátori ponúknu aj viacero sprievodných aktivít a Košice budú TRANS/MISIAMI jednoducho žiť. V priestore za Historickou budovou Štátneho divadla Košice vyrastie festivalové mestečko, ktoré bude nielen informačným centrom festivalu, ale aj miesto príjemných festivalových stretnutí hostí festivalu, ale aj divákov pri chutnom občerstvení, ochutnávke Tatranského čaju, ale najmä pri ochutnávke špeciálneho festivalového piva TRANS/MISIE, ktoré pre festival uvarí Košický pivovar Hostinec. Pre milovníkov street artu chystajú organizátori aj zaujímavý workshop o tvorbe grafitti. Keďže Košice sú v tomto roku Európskym hlavným  mestom dobrovoľníctva, organizátori úzko spolupracujú aj s Dobrovoľníckym centrom Košického kraja a mestom Košice a dobrovoľníci sa budú starať o komfort hostí i návštevníkov festivalu.

Projekt Medzinárodného festivalu umení TRANS/MISIE sa zrodil v polovici júna 2017 v poľskom mestečku Lancut neďaleko Rzeszowa, kde zástupcovia divadiel zo šiestich krajín podpísali memorandum o jeho vzniku. Partnerov projektu spája prihraničná poloha, ktorá praje vzájomnému prenikaniu kultúr. Z toho vyplýva iný ako centristický pohľad na skutočnosť. Jeho základom je regionálna komunita a jedinečná identita pohraničia. Základným cieľom festivalu, ktorý sa každoročne bude uskutočňovať v inom meste a v inom štáte, je vybudovanie spoločného priestoru, v ktorom budú zdieľané nápady a hodnoty, inšpirácia a motivácia a bude sa v ňom posúvať umelecké dianie. Premiérový ročník TRANS/MISIÍ sa uskutočnil na prelome augusta a septembra 2018 v poľskom Rzeszowe a jeho organizátorom bol Teatr im. W. Siemaszkowej. Titul festivalu znel – „1918. Koniec a začiatok.“, a súvisel so stým výročím udalostí, ktoré mali obrovský význam pre strednú a východnú Európu a priniesli nové usporiadanie a vznik nových nezávislých štátov.

Podrobnejšie informácie na www.trans-misie.sk.

Collegium Technicum

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Miešaný spevácky zbor Technickej univerzity v Košiciach slávi tento rok 40 rokov od svojho založenia. Pri tejto príležitosti pozýva Collegium Technicum pod vedením zbormajsterky Tatiany Kanišákovej na slávnostný koncert. V prvej časti koncertu odznejú diela a cappella a v druhej sa o hudobný sprievod postará orchester Štátnej filharmónie Košice.

Čitať viac »

Grafika - 52. ročník MOFIS

Improvizácia ako leitmotív Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola

Cieľom Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola (MOFIS) je predstaviť kráľovský nástroj – organ – v najrozličnejších podobách. Od malých prenosných pozitívov po veľké historické organy v kostoloch. Od klasiky po súčasnú hudbu. Počas aktuálneho 52. ročníka MOFISu návštevníci zistia, ako znie organ v synagóge a či sa dá na organovú hudbu aj tancovať. Hlavnou témou podujatí je organová improvizácia a návštevníci ju môžu interaktívne zažiť na vlastnej koži.

Čitať viac »

organ - Markušovce

Medzinárodný organový festival Ivana Sokola spája tradičné so súčasným

V poradí 52. ročník MOFIS sa tento rok zameriava na organovú improvizáciu. ŠFK ako organizátor podujatia pripravila pre návštevníkov dva čisto improvizačné koncerty i tematický workshop. Aj vystupujúci sólisti sa inšpirovali leitmotívom festivalu a improvizácie zaradili do svojich koncertov. MOFIS bude prebiehať od 14. do 30. septembra 2023 v Košiciach, Rimavskej Sobote, Markušovciach, Sabinove, Jasove, Prešove, Spišskej Novej Vsi a Kežmarku.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...