Večer francúzskej hudby v košickom Dome umenia

Massenet, Saint-Saëns a Bizet – traja francúzski skladatelia v interpretácii orchestra Štátnej filharmónie Košice. Tak znie pozvánka na tematický večer, ktorý povedie milovník francúzskej hudby šéfdirigent ŠFK Robert Jindra. Sólovo sa predstaví Emanuel Graf v jednom z najpopulárnejších koncertov pre violončelo. Koncert z abonentného cyklu A s názvom VEČER FRANCÚZSKEJ HUDBY sa uskutoční vo štvrtok 8. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Podujatie podporil Francúzsky inštitút v Bratislave.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<

Emanuel Graf

Pôsobivá technika, citlivosť, strhujúca hudobná expresivita a farebný, dynamický, široko diferencovaný zvuk. Takto charakterizujú médiá hudobný prejav nemecko-švajčiarskeho violončelistu Emanuela Grafa. Na svoje košické vystúpenie pozýva slovami: „Violončelový koncert Saint-Saënsa je pre mňa vášnivým vyznaním lásky ku kráse a sile violončela. Nádherné melódie v kombinácii s dialógom s orchestrom ma zakaždým vtiahnu do sveta plného emócií a vášne. Keď počúvam alebo hrám toto dielo, cítim neopísateľné spojenie s hudbou a hlboký pocit naplnenia. Veľmi sa teším na koncert!“

Massenet – Saint-Saëns – Bizet

Večer francúzskej hudby si návštevníci vychutnajú pod taktovkou šéfdirigenta ŠFK Roberta Jindru: „Přiznávám, že francouzská hudba je mou velkou srdeční záležitostí. Je plná barev, romantiky a elegance. Tentokrát jsme vybrali i autory, kteří se proslavili jejich operní tvorbou, a ta symfonická zůstala v jejich stínu.“

Robert Jindra ďalej približuje: „Massenetova skladba Vision zůstala pouze raritním dílem jednoho z největších operních skladatelů romantického období. Jeho Manon, Werther nebo Don Quichotte jsou stálicemi operního repertoáru. U nás ho diváci mohou poznat jak romantického ´fantastu´.“ Massenetova symfonická báseň Visions, ktorá odznie v Dome umenia, je dielo éterickej a dramatickej sily, do značnej miery založené na symfonickej básni Franza Liszta Les préludes. Orchestrácia Massenetovho diela je nezvyčajná v tom, že okrem štandardného orchestra vyžaduje aj malý ansámbel mimo javiska. V diele sa spolu s orchestrom ŠFK predstavia sólisti sopranistka Michaela Várady a huslista Martin Pavlík.

Koncert pre violončelo a orchester č. 1 a mol od Camilla Saint-Saënsa patrí ku kmeňovému repertoáru violončelistov na celom svete. Poskytuje výkonnému umelcovi bohatú príležitosť, aby ukázal techniku i schopnosť kantilény. Teší sa veľkej obľube a na pódium sa dostáva pomerne často. „Koncert Saint-Saënse je jeden z nejhranějších a nejpopulárnějších koncertů pro violoncello. Jsme velmi rádi, že naše pozvání přijal výjimečný sólista Emmanuel Graf, který mimo jiné působí jako sólo cellista Bavorské státní opery, jednoho z nejlepších orchestrů,“ dodáva šéfdirigent Jindra.

Jediná dokončená symfónia Georgesa Bizeta mala zaujímavý osud. Vznikla v roku 1855, ale nebola uvedená až do objavenia jej rukopisu v knižnici parížskeho konzervatória v roku 1933. Bizet mal sotva sedemnásť rokov, keď napísal toto pozoruhodné a precízne vypracované dielo, oslnivý kúsok mladistvých rokov, ktorý ho zaradil do vznešenej spoločnosti takých predčasne vyspelých géniov. Bizetovo dielo znie na vlnách spontánnosti, sviežosti a šarmu, doplnených vzletnou melodickosťou a eleganciou.

Koncert z abonentného cyklu A s názvom VEČER FRANCÚZSKEJ HUDBY sa uskutoční vo štvrtok 8. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Slovenský mládežnícky orchester opäť v košickej filke

Túto nedeľu o 19:00 si v Dome umenia môžete vypočuť diela Mendelssohna-Bartholdyho, Haydna i Beethovena. Na pódium sa posadí generácia študentov konzervatórií a vysokých hudobných škôl pod hlavičkou Slovenského mládežníckeho orchestra. Povedie ich dirigent Dionysis Grammenos, sólovo sa predstaví violončelista Juraj Škoda. Koncert bude ovocím letného sústredenia mládežníckeho telesa, skúsenosti hudobným nádejam odovzdávajú aj košickí filharmonici. Vstup na podujatie je zdarma.

Čitať viac »

Filharmonici zahrajú hudbu z inej galaxie

Štátna filharmónia Košice skloňuje tento týždeň tituly ako Vesmírna odysea, Superman či Star Wars. Melódie vesmírnej kinematografie však nečakajú len na horlivých nadšencov sci-fi a cosplayerov. Autentické diela Zimmera, Williamsa či Giacchina pod taktovkou Rastislava Štúra ocení každý poslucháč kvalitného umenia. Koncerty Filmová hudba: Z inej galaxie sa začnú v stredu 26. a vo štvrtok 27. júna o 19:00 v Dome umenia. V stredu je na programe i verejná generálka a predkoncertné stretnutie.

Čitať viac »

Mozart pozýva deti do košickej filky

Geniálny, talentovaný a trochu drzý – jednoducho mladý Wolfgang Amadeus. V programe Príbeh hudby – Mozart! stvárni velikána sólista Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou dirigenta i scenáristu Gabriela Rovňáka. V Dome umenia sa 19. a 20. júna predpoludním rozhodne nebudú nudiť deti, ale ani rodičia či učitelia.

Čitať viac »

Vojta Dyk aj Melody Makers v košickej filke

Priaznivci dobrej hudby si môžu v kalendároch zarezervovať hneď dva termíny. Vojtěch Dyk spojí sily 5. októbra s orchestrom Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) a Magdalena Kožená s Melody Makers vás vrátia 17. novembra do éry swingu. Predaj vstupeniek spúšťa ŠFK už čoskoro.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...