Žiarivý talent Alexandra Dovgan v Košiciach!

Z berlínskeho Konzerthausu mieri do košického Domu umenia. Svetová klaviristka najmladšej generácie Alexandra Dovgan spolu s orchestrom ŠFK zahrá Schumannov Klavírny koncert inšpirovaný milovanou osobou. Dirigent Eugene Tzigane s košickou filharmóniou naštuduje aj Symfóniu č. 4 od Anton Brucknera. Koncert z abonentného cyklu A s názvom BRUCKNEROVA ROMANTICKÁ sa uskutoční vo štvrtok 22. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<< 

Alexandra Dovgan

Má len 16 rokov, no jej talent a hra poslucháčov strhne a očarí. „Klaviristka Alexandra Dovgan sa sotva môže nazývať zázračným dieťaťom, pretože hoci ide o zázrak, nie je to hra dieťaťa. To, čo človek počuje, je výkon dospelého jedinca a Osobnosti... Talent Alexandry Dovgan je výnimočne harmonický. Jej hra je úprimná a sústredená. Predpovedám jej veľkú budúcnosť," povedal Grigorij Sokolov, svetoznámy klavírny virtuóz. V umení Alexandry Dovgan nebadať znaky predvádzania sa, jej hra je poctivá a koncentrovaná. Poslucháč objaví pôsobivé sústredenie spojené s čistotou výrazu a tvorivou fantáziou. Alexandra Dovgan už koncertovala s Berlínskou filharmóniou, v parížskom Théâtre des Champs-Élysées či v Konzerthaus Wien. Je víťazkou významných súťaží. Na koncerte so Štátnou filharmóniou Košice uvedie romantickými emóciami nabitý Koncert pre klavír a orchester od Roberta Schumanna. 

Schumann a Bruckner – Vek romantiky a rytierstva

Dirigent Eugene Tzigane sa do Košíc vracia po úspešnej spolupráci s orchestrom ŠFK. Jeho charizma a entuziazmus dokážu nadchnúť orchester k veľkým výkonom. Aktuálne pôsobí ako šéfdirigent a umelecký riaditeľ Kuopio Symphony orchestera vo Fínsku. Na spoločný koncert pozýva Eugene Tzigane slovami:

„Robert Schumann a Anton Bruckner boli idealisti, ktorí verili v transcendentálnu a transformačnú silu hudby. V niektorých ohľadoch však boli protikladmi. Schumann bol najlepší v krátkych klavírnych dielach s programovými alebo naratívnymi prvkami. Naproti tomu bol Bruckner majstrom veľkých symfonických foriem, ktoré sa vyhýbali akejkoľvek myšlienke mimohudobného spojenia. Je teda fascinujúce, že v krásnom programe nášho koncertu máme dvoch skladateľov, ktorí však robia to, čo bežne nerobia. A teda Schumanna, ktorý napísal jeden z najväčších klavírnych koncertov vo svojom repertoári, a Brucknera, ktorý symfóniu zakladá na programovej téme rytierstva. Predstavte si rytierov v žiarivej zbroji a kráľovské poľovačky v tajomných tmavých lesoch. A tak vás pozývame, aby ste sa k nám pripojili na hudobnú cestu cez emóciami nabitý Koncert pre klavír a orchester Roberta Schumanna až po fantastické sny o rytierstve v Symfónii č. 4 od Antona Brucknera.“

Koncert z abonentného cyklu A s názvom BRUCKNEROVA ROMANTICKÁ sa uskutoční vo štvrtok 22. februára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 14/12/10 € – zľavnené 11/9/7 € – lóža 18 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice www.sfk.sk alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

>>> KÚPIŤ VSTUPENKY <<<


Kontakt pre médiá:
Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK
+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

Christian Oland_fotografia

Dom umenia rozozvučí Beethovenova Pastorálna

Štvrtkový večer bude v Štátnej filharmónii Košice patriť spolupráci profesionálnych orchestrálnych hráčov a študentov konzervatória. Filharmonikov s hudobníckym dorastom povedie najsľubnejší talent novej generácie severských dirigentov. Christian Øland prichádza do Košíc, aby uviedol Beethovenovu Pastorálnu symfóniu, ale i diela, v ktorých sólovo zažiaria mladí hudobníci. Koncert nasiaknutý energiou sa začne vo štvrtok 25. apríla o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická filharmónia nezabúda na holokaust

Návštevníci štvrtkového programu sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho sólista európskeho formátu Jan Bartoš. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Alexandra Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa. Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie je venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí.

Čitať viac »

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Karol Petróczi 80_grafika

Karol Petróczi 80: komorný koncert na počesť majstra

Štátna filharmónia Košice pozýva na komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80. Zámerom podujatia je oslava jubilea významnej slovenskej umeleckej osobnosti, interpreta a pedagóga, zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...