ZMENA: Komorný koncert MYSLIVEČEK – BRITTEN – SCHUBERT sa presúva na stredu 30. 9. o 19:30

Štátna filharmónia Košice uvedie ešte jeden koncert pred nútenou pauzou. Na základe avizovaného sprísňovania opatrení sme sa rozhodli odohrať komorný koncert MYSLIVEČEK – BRITTEN – SCHUBERT v skoršom termíne, a to v stredu 30. septembra, v zmenenom čase o 19:30 v Dome umenia. Šéfdirigent ŠfK Zbyněk Müller, ako aj členovia orchestra sú pripravení hrať naživo a pre ľudí.

#Bezpečne

Návštevníkov isto zaujíma, ako ŠfK pristupuje k medzinárodnej spolupráci. Je pre nás samozrejmosťou postarať sa o bezpečie poslucháčov i zamestnancov. K tomu patrí aj testovanie na COVID-19 platné pre umelcov prichádzajúcich zo zahraničia pred prvým stretnutím s orchestrom. Naďalej uisťujeme, že robíme hygienické opatrenia nad rámec našich povinností, aby sa všetci cítili bezpečne. Priestory Domu umenia sa dezinfikujú každú hodinu. Špecialitou je využívanie certifikovaného difuzéra s dezinfekčným aróma olejom, ktorý čistí vzduch i povrchy. Pokračujeme v šachovnicovom sedení, dezinfekcii rúk pri vstupe, nosení rúšok i v dodržiavaní bezpečnej vzdialenosti pri čakaní na podujatia. Koncerty trvajú len hodinu a sú bez prestávky. Verejná generálka, ktorá sa mala konať dopoludnia, je zrušená.

Komorná hudba pomáha celému orchestru

V koncerte Mysliveček – Britten – Schubert sa dramaturgicky zišli tri krásne diela známych i menej známych autorov. V prvej časti budeme počuť zvlášť dychový orchester, po ňom sláčiky, aby na záver zasadol na pódiu malý symfonický orchester. Podujatie z cyklu Hráme komorne umelecky uvedie 30. septembra o 19:30 v Dome umenia Zbyněk Müller.

Mohlo by sa zdať, že pre šéfdirigenta ŠfK, navyknutého na veľké orchestrálne teleso, bude spolupráca na komorných projektoch zvláštna. Avšak Zbyněk Müller významnú časť svojho profesionálneho života strávil ako sólo hobojista v Pražskej komornej filharmónii. „Kedykoľvek sa z orchestra symfonického stáva orchester komorný, moje spomienky opäť ožijú a stanú sa mi inšpiráciou k práci, ktorú väčšina muzikantov miluje, ale pri štúdiu symfonického repertoáru na ňu často nedôjde – k detailnej práci na frázovaní, na spôsobe hrania a vôbec k ansámblovej hre. Komorná hra v rámci symfonického orchestra tiež dokáže veľmi prirodzeným spôsobom prebudiť v hráčoch zdravú aktivitu a rozvíja ich schopnosti. Tie potom môžu posunúť kvalitatívne vyššie celý orchester. Preto je veľmi žiaduce vytvoriť komorným koncertom v každej sezóne dostatočný priestor. Tohtoročné covidové nepríjemnosti tak môžeme využiť aspoň na niečo dobré a podľa doterajšieho záujmu o naše koncerty sa dá usudzovať, že to tak vnímajú aj poslucháči. Vážim si to a vnímam ako veľkú podporu!“ vyznal sa šéfdirigent ŠfK Zbyněk Müller.

V rámci Dní českej kultúry 2020

Josef Mysliveček, ktorého Oktet č. 3 B dur zaznie na úvod, patril k populárnym skladateľom 18. storočia. Prechýril sa najmä opernou tvorbou v Taliansku, kde popredné operné domy premiérovali jeho diela. Nazývali ho aj „Il divino Boemo“ – Božský Čech.

Benjamin Britten preslávil ostrovnú hudbu predovšetkým svojím operným a oratoriálnym odkazom. Avšak svoje najhranejšie dielo Simple Symphony skomponoval ako 20-ročný. Symfónii je cudzia akákoľvek disharmónia, jej reč je jasná a logická.

Franz Schubert mal medzi hudobníkmi mnoho priateľov, ale často v jeho dome hrávali amatérski muzikanti. Práve pre takýto orchester vznikla Symfónia č. 5 B dur. V obsadení dychových nástrojov chýbajú klarinety a asi nebolo jednoduché zohnať medzi nadšencami ani hráčov na trúbku, trombón či tympany, takže partitúra postráda aj tieto nástroje. Je to však nádherná, schubertovskou melodikou oplývajúca symfónia a hudobne sa zaradila vedľa najkrajších partitúr majstrov viedenského klasicizmu Haydna a Mozarta.

Koncert vznikol v spolupráci s Českým spolkom v Košiciach a je súčasťou Dní českej kultúry 2020. Zároveň pozývame aj na podujatie KVARTETO MARTINŮ & KAREL KOŠÁREK, ktoré sa uskutoční vo Východoslovenskej galérii v stredu 30. 9. o 18:00. Viac na www.sfk.sk.

Foto: Šéfdirigent ŠfK Zbyněk Müller a orchester ŠfK. Autor: Jaroslav Ľaš

 

Kontakt pre médiá:

Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

+ 421 918 802 101, lucia.radzova@sfk.sk

 

Mozart pozýva deti do košickej filky

Geniálny, talentovaný a trochu drzý – jednoducho mladý Wolfgang Amadeus. V programe Príbeh hudby – Mozart! stvárni velikána sólista Bratislavského chlapčenského zboru Alexander Fellmayer v sprievode Štátnej filharmónie Košice a pod taktovkou dirigenta i scenáristu Gabriela Rovňáka. V Dome umenia sa 19. a 20. júna predpoludním rozhodne nebudú nudiť deti, ale ani rodičia či učitelia.

Čitať viac »

Vojta Dyk aj Melody Makers v košickej filke

Priaznivci dobrej hudby si môžu v kalendároch zarezervovať hneď dva termíny. Vojtěch Dyk spojí sily 5. októbra s orchestrom Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) a Magdalena Kožená s Melody Makers vás vrátia 17. novembra do éry swingu. Predaj vstupeniek spúšťa ŠFK už čoskoro.

Čitať viac »

KHJ vyvrcholí v škandinávskom kolorite

Záver 68. ročníka Košickej hudobnej jari (KHJ) sa vo štvrtok 13. júna ponesie v tónoch severskej hudby. Pod taktovkou Rolanda Kluttiga odznie Sibeliova symfonická báseň Oceanidy, Stenhammarova Symfónia č. 2 g mol a Griegov Klavírny koncert a mol v podaní Lisy de La Salle. Festivalovému finále bude v nedeľu 9. júna predchádzať inscenovaný projekt Schwanengesang D957/Labutia pieseň. KHJ pozýva návštevníka precítiť osud ženy bojujúcej s rakovinou. Obe podujatia sa začnú o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Diagnóza: Rakovina. Nie ste v tom sami

Košická hudobná jar prichádza túto nedeľu 9. júna o 19:00 v Dome umenia s inscenovaným projektom Schwanengesang D957/Labutia pieseň. Súbor vizuálneho, hudobného a dramatického umenia hovorí o osude ženy, ktorej diagnostikovali rakovinu prsníka. Chce bojovať – v  prvom rade preto, aby sa mohla starať o syna s autizmom. O hlbokom príbehu, ktorý k divákovi kráča pomedzi Schubertov dojemný piesňový cyklus Labutia pieseň, sme sa rozprávali s režisérom Petrom MAZALÁNOM.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...