Galakoncert pri príležitosti osláv 90. výročia budovy Slovenského rozhlasu v Košiciach - KONCERT JE ZRUŠENÝ

Mimoriadne koncerty 28.10.2020 Dom umenia 18:00

 

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu

Ondrej LENÁRD, dirigent

Ján BOGDAN, violončelo

 

Program:

Jozef Grešák: Améby, predohra pre symfonický orchester

Piotr Iľjič Čajkovskij: Variácie na rokokovú tému, op. 33

Antonín Dvořák: Symfónia č. 9 e mol, op. 95 „Z Nového sveta“

Koncert v spolupráci RTVS.

 


Vstupné: 12 € / zľavnené: 9 €

.Deväťdesiat rokov existencie košickej rozhlasovej budovy je výročím celej slovenskej hudobnej kultúry, pretože tu možno hľadať korene pravidelného hudobného vysielania a hudobnej kultúry v Košiciach. Prvýkrát sa slovenské slovo a hudba ozvali v éteri ako pokusné vysielanie z Hanisky pri Košiciach v decembri roku 1925, pravidelné vysielanie sa začalo 17. 4. 1927. Vedúci hudobného vysielania Dr. Vojtěch Měrka v prvej rozhlasovej budove na Poštovej ulici nemohol zaradiť väčšie umelecké súbory, preto keď v roku 1929 vznikol salónny orchester a neskôr Košický rozhlasový orchester so 16-timi muzikantmi, účinkovali v koncertnej sieni hotela Schalkház, odkiaľ vysielali do rozhlasového éteru. Po doplnení  hudobníkov z miestneho vojenského orchestra mohli uvádzať aj náročné skladby na verejných koncertoch. Historicky závažným bolo vysielanie koncertu k 10. výročiu vzniku ČSR, kde Dr. Měrka uviedol  9. symfóniu A. Dvořáka „Novosvetskú“ (30. 10. 1928). Veľký priestor dostávali profesionálne osobnosti hudobného života  Košíc, ale najmä mladé talenty, akým bol hudobný skladateľ Jozef Grešák. Košický rozhlasový orchester získal vhodný priestor pre tvorbu symfonickej hudby až v novej  budove rozhlasu na Moyzesovej ulici, ktorú slávnostne sprístupnili v októbri 1930. O 40 rokov neskôr mohli zakladatelia Štátnej filharmónie Košice nadviazať na umelecké pôsobenie rozhlasového orchestra. Na galakoncerte, ktorým si obe inštitúcie – RTVS aj Štátna filharmónia Košice pripomínajú 90. výročie budovy Slovenského rozhlasu v Košiciach, bude v Dome umenia hosťovať Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou šéfdirigenta Ondreja Lenárda. Dramaturgia koncertu odráža zmienené historické súvislosti (dielo Jozefa Grešáka a Dvořákovu „Novosvetskú“) a tiež dáva priestor mladému talentu – violončelistovi Jánovi Bogdanovi, ktorý pochádza z Košíc. (Lýdia Urbančíková)

Koncerty A cyklu / Koncerty B cyklu / Mimoriadne koncerty / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola / Ars nova /  Košická hudobná jar / Koncert pre mládež / Verejné generálky / Literárno-hudobné večery / Stretnutia s hudbou / Koncerty v zahraničí

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.