POULENC * SOMMER * BRAHMS - ZRUŠENÝ

Koncerty A cyklu 12.03.2020 Dom umenia, Moyzesova 66, Košice 19:00


V zmysle príkazu ministerky kultúry SR je v súvislosti s prevenciou výskytu koronavírusu COVID-19 koncert zrušený.

Štátna filharmónia Košice
Zbyněk Müller, dirigent
Jan Hudeček, fagot

Program:
Francis Poulenc: Sinfonietta FP 141
Lukáš Sommer: Funky concerto (premiéra)
Johannes Brahms: Symfónia č. 3 F dur, op. 90

 


Vstupné: 11/10/9 € zľavnené: 8/7/6 € lóža: 15 €

Francis Poulenc, francúzsky skladateľ, zakladateľ skupiny „Parížskej šestky“ sa narodil 7. 1. 1899. Jeho odkaz obsahuje takmer všetky žánre a jeho dielo patrí medzi rozsiahle a významné v hudbe 20. storočia. Poulenc neznášal skladateľov, ktorí priveľkou komplikovanosťou zakrývali svoje nedostatky a chyby. Bol zásadne za jednoduchosť výrazových prostriedkov a nazdával sa, že to je základným príkazom nového umenia. Vypracoval si samostatný štýl, ktorý zodpovedal jednak jeho talentu a jednak modernej francúzskej povahe umelca 1. polovice 20. storočia. V tomto duchu sa nesie i jeho Sinfonietta pre malý orchester z roku 1950.  Brahmsova hudba mala vždy svojich oddaných ctiteľov, ale bola považovaná - azda mylne - aj za nezáživnú a učenú. Jeho priateľ - slávny chirurg - hovorí: „Pre jednoduchého poslucháča je príliš silný, bohatý a hlboký“. S nadšením tiež dodáva, že Brahms dokáže z najskromnejšej myšlienky vytvoriť úžasným bohatstvom citov obdarené spevy ako plod najkrajšej fantázie. Dnes sa hrajú jeho diela na celom svete a vrývajú do duší poslucháčov nezmazateľné dojmy. V jeho symfóniách postavených na mohutných pilieroch Beethovenovho symfonického ideálu sme obklopení ojedinelou krásou a múdrosťou. Z Brahmsových partitúr na nás hľadia oči malého bradatého muža, rezignujúceho na svoje osobné šťastie, naplňujúceho svoje umelecké poslanie. Fluidum 3. symfónie spočiatku osciluje medzi sebavedomou silou a čarovnou nehou, zachováva si tóny prírodných inšpirácií a vyvoláva poetické dojmy. V závere však zaburáca tvrdá životná vôla, ktorej veľký vzdor zdoláva všetky prekážky aby napokon priniesla teplý a jasný zmier.  

KALENDÁR Koncertná sezóna 2019/2020


Najbližšie podujatia


Koncerty A cyklu / Koncerty B cyklu / Mimoriadne koncerty / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola / Ars nova /  Košická hudobná jar / Koncert pre mládež / Verejné generálky / Literárno-hudobné večery / Stretnutia s hudbou / Koncerty v zahraničí

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.