Príbeh hudby - Slovenská hudba

Mimoriadne koncerty 22.09.2022 Dom umenia 18:00

Bratislavský chlapčenský zbor v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice uvádza prvú časť výnimočného koncertu o slovenskej klasickej hudbe pre celú rodinu.

 

Účinkujú:

Štátna filharmónia Košice

Gabriel ROVŇÁK ml., dirigent a moderátor

Bratislavský chlapčenský zbor

Magdaléna ROVŇAKOVÁ, zbormajsterka

Rastislav SUCHAN, trúbka

Ján HRUBOVČÁK, trombita

Marek KACVINSKÝ, trombita 

 

Vyberte sa spolu s nami na cestu úchvatným neprebádaným svetom. Spoznajte našich hudobných skladateľov a ich diela v prvej časti unikátneho koncertu o slovenskej klasickej hudbe. Štátna filharmónia Košice, Bratislavský chlapčenský zbor, sólisti a dirigent a moderátor Gabriel Rovňák ml. sú zárukou pútavého a dynamického programu, ktorý, aj napriek náročnejšej téme, zaujme mladých poslucháčov a pomôže im odhaliť významnú súčasť našej kultúrnej identity. Na koncerte zaznejú diela hudobných skladateľov: H. Balgavá (svetová premiéra), J. L. Bella, J. Cikker, V. Gräffinger, J. Grešák, J. H. Hummel, A. Moyzes, M. Schneider-Trnavský, I. Parík, S. Stračina, E. Suchoň, I. Zeljenka a G. Zrunek. Koncert je súčasťou najväčšieho slovenského hudobno-vzdelávacieho cyklu "Príbeh hudby", ktorý vznikol v roku 2013 v Štátnej filharmónii Košice.


 

 Vstupné: 8,- / 5,- €

 


Večerný koncert pre rodiny. Hlavným organizátorom koncertu je Občianske združenie BChZ (Bratislavský chlapčenský zbor).

Koncert je súčasťou programu Festivalu súčasného umenia Biela noc 2022.

Bratislavský chlapčenský zbor pôsobí na slovenskej umeleckej scéne od r. 1982, kedy vznikol pod názvom Chlapčenský filharmonický zbor na pôde Slovenskej filharmónie. Jeho zakladateľkou, umeleckou riaditeľkou a dirigentkou je Magdaléna Rovňáková, dirigentom Gabriel Rovňák, ml. Po roku 1989 sa teleso transformovalo na Súkromnú základnú umeleckú školu, špecializovanú na chlapčenský zborový spev, s názvom Bratislavský chlapčenský zbor. V koncertnej sezóne 2021/22 tu študuje 75 chlapcov vo veku 7–28 rokov. Spolupráca so symfonickými orchestrami (Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Viedenskí symfonici, Viedenský rozhlasový orchester, Hamburskí symfonici...) obohatili repertoár telesa o desiatky oratórií, kantát a symfónií pod taktovkami popredných svetových dirigentov (O. Lenárd, B. de Billy, J.Conlon, A. Parrot, F. Luisi, R. Muti, J.Tate, E.Villaume a ďalší). Podnetná je spolupráca s orchestrami starých nástrojov. V operách stvárňujú členovia zboru detské úlohy. Zbor poznajú poslucháči nielen na Slovensku, tlieskali mu návštevníci koncertov európskych veľkomiest, USA, Kanady, Japonska, Izraela, Cypru aj Taiwanu. Teleso disponuje širokým repertoárom sakrálnej a profánnej hudby. V jeho podaní možno počuť gregoriánske chorály, renesančnú hudbu, koncertné omše, štylizácie ľudových piesní aj tvorbu súčasných skladateľov. Viacerí slovenskí skladatelia telesu venovali svoje skladby. Bratislavský chlapčenský zbor má na svojom konte 7 CD, 6 DVD filmov nakrútených v spolupráci so Slovenskou televíziou, TV filmy a spoluprácu so svetovými filmovými spoločnosťami (Hallmark, Miramax...). Je držiteľom prvých cien zo súťaží v USA (Des Moines), Ruska (Moskva) a Talianska (Lecco) a mnohých významných ocenení – Cena Ministra kultúry, Zlatá medaila prezidenta SR a i. V zbore vyrástli mnohí sólisti a výborní zboroví speváci, z jeho radov vzišlo doteraz šesť mladých dirigentov. S telesom spolupracujú špičkoví slovenskí pedagógovia – sopranistky Miriam Garajová, Monika Maglayová, Helena Machats Veselská, oporou na domácich a svetových pódiách je klaviristka Dana Hajóssy.

Magdaléna Rovňáková – zakladateľka, dirigentka a manažérka Bratislavského chlapčenského zboru stojí na čele telesa od jeho vzniku. Po absolvovaní Konzervatória v Bratislave (hra na klavíri) si zvolila štúdium zborového dirigovania na VŠMU (P. Hradil), na ktoré nadviazala doktorandským štúdiom (prof. Haluzický). Bratislavský chlapčenský zbor priviedla na významné domáce a zahraničné pódiá (Koncertná sieň Slovenskej filharmónie, Konzerthaus vo Viedni, Carnegie Hall v New Yorku, Veľká sála Konzervatória v Moskve, George Weston Hall v Toronte a ďalšie). Dirigovala stovky a capella koncertov v katedrálach európskych metropolí. Speváčikov pripravila pre špičkové umelecké produkcie. Z najzávažnejších – Pendereckého Credo, uvedené pod taktovkou skladateľa, Mahlerova 3. a 8. symfónia či Ravelovo Dieťa a čary pre Konzerthaus Viedeň (Bertrand de Billy, Fabio Luisi, Iván Fischer), Honeggerova Jana z Arcu či Beliozove Te Deum (O. Lenárd), Omša L. Bernsteina pre uvedenie v Brne a Passau. Oratórium Terezín naštudovala na svetovú premiéru v Toronte a reprízy v Prahe, Brne, Bratislave, Viedni, Tel Avive, Jeruzaleme, Haife, New Yorku a ďalšie. Deväť rokov pripravovala chlapcov pre účinkovanie vo Viedenskej štátnej opere (Musorgskij: Chovanština, Boito: Mefistofeles). Viac ako 30 rokov spolupracuje s operou SND, pre ktorú naštudovala detské party v operách Pucciniho Turandot, Bohéma, Tosca, Massenetovom Wertherovi, Leoncavallových Komediantoch, Bizetovej Carmen, Mozartovej Čarovnej flaute a v ďalších dielach. Pripravila chlapcov na veľké turné s operou SND v Japonsku a hosťovanie na Cypre. V r. 1999 založila Súkromnú umeleckú školu, kde sa speváci Bratislavského chlapčenského zboru vzdelávajú v zborovom a sólovom speve. Pôsobí v porotách domácich a medzinárodných súťaží. Je laureátkou Krištáľového krídla, držiteľkou ocenenia Slovenka roka za prácu s talentovanou mládežou a ďalších spoločenských ocenení.

Gabriel Rovňák ml. je absolventom Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne (Jan Zbavitel), súkromne študoval aj u Ondreja Lenárda a Otakara Trhlíka. Majstrovské kurzy absolvoval u Zsolta Nagya a Martina Turnovského. Už od detstva spieval v Bratislavskom chlapčenskom zbore. V rámci svojej dirigentskej kariéry spolupracuje s mnohými orchestrami (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátna filharmónia Košice, Orchester Slovenského národného divadla, Štátny komorný orchester Žilina, Slovenský komorný orchester, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie B. Martinů Zlín, Solamente naturali, Collegium Baroque, Sinfonietta Bratislava, Komorní orchestr města Blansko a ďalšími) a speváckymi zbormi (Bratislavský chlapčenský zbor, detský zbor Primavera Brno, spevácky zbor Lúčnica, zbor Canens a ďalšie). Naštudoval viacero operných predstavení (Smetena, Martinů) a premiéroval skladby súčasných skladateľov. V roku 2013 naštudoval a uviedol Janáčkovu operu Příhody lišky Bystroušky v Hamburgu. Je autorom biografie dirigenta Zdeňka Košlera, pripravil a prezentoval aj výstavu o jeho živote v Národnom divadle v Prahe a v SND. Je autorom, dirigentom a moderátorom najväčšieho slovenského hudobno-vzdelávacieho cyklu „Príbeh hudby“, ktorý sledujú desaťtisíce mladých ľudí na celom Slovensku. Projekt vznikol v roku 2012 na pôde Štátnej filharmónie Košice. Pôsobí tiež na poste dirigenta Bratislavského chlapčenského zboru, s ktorým sa predstavil v mnohých európskych krajinách, USA, Kanade a Rusku. Gabriel Rovňák ml. je tiež pedagógom na Hudobnej fakulte Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne a členom porôt na medzinárodných zborových súťažiach. Je absolventom kurzu "Cultural Leadership Summit Prague" a v roku 2019 sa zúčastnil tiež manažérskych kurzov na Letnej hudobnej škole v Kroměříži, pod vedením generálneho riaditeľa Českej filharmónie, Davida Marečka.

 

PARTNERI PROJEKTU

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

 

 

 

 

 

Bratislavský chlapčenský zbor

 

 

 

 

 

 Mediálny partner: 

 

           
 

 

KALENDÁR Koncertná sezóna


Koncerty A cyklu

Koncerty B cyklu

Verejné generálky

Ars nova

Košická hudobná jar

Predkoncertné stretnutia

Koncerty v zahraničí

Mimoriadne koncerty

Literárno-hudobné večery

Koncert pre mládež

Medzinárodný organový
festival Ivana Sokola

Najbližšie podujatia


09.05.2024 / štvrtok 19:00 SÓLO PRE MARIMBU Viac info
16.05.2024 / štvrtok 10:00 VEREJNÁ GENERÁLKA - Záverečný koncert sezóny Viac info
16.05.2024 / štvrtok 18:00 PREDKONCERTNÉ STRETNUTIE - Záverečný koncert sezóny Viac info
16.05.2024 / štvrtok 19:00 ZÁVEREČNÝ KONCERT 55. SEZÓNY Viac info
21.05.2024 / utorok 19:00 BELFIATO QUINTET Viac info
23.05.2024 / štvrtok 19:00 SLOVENSKÝ KOMORNÝ ORCHESTER Viac info
28.05.2024 / utorok 19:00 JÁN BOGDAN SÓLO Viac info
30.05.2024 / štvrtok 19:00 BRUCKNER 200 Viac info
04.06.2024 / utorok 19:00 SCHOLA GREGORIANA PRAGENSIS Viac info
06.06.2024 / štvrtok 19:00 DVOŘÁKOV HUSĽOVÝ KONCERT Viac info
09.06.2024 / nedeľa 19:00 LABUTIA PIESEŇ Viac info
13.06.2024 / štvrtok 19:00 VEČER SEVERSKEJ HUDBY Viac info

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...