Súčasnosť
a história

Príhovor riaditeľa ŠFK


+ História ŠFK

Prázdny

Príhovor riaditeľa ŠfK

Vážení koncertní návštevníci,

je tomu 50 rokov, keď uznesením Slovenskej národnej rady č. 139 zo dňa 5. augusta 1968 bola dňom 1. septembra 1968 zriadená Štátna filharmónia v Košiciach. Zaiste mohli by sme dlho meditovať o tom, ako by to bolo, keby zasadnutie SNR bolo plánované napr. o 3 týždne neskôr. 21. augusta 2018 uplynulo historických 50 rokov od invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Som rád, že v týchto pohnutých časoch nadšenci, ktorí boli pri zrode Štátnej filharmónie Košice  (napr. dirigent Bystrík Režucha a riaditeľ Lubomír Čížek) nepoľavili, ba naopak robili maximum pre to, aby získali dobrých hudobníkov do orchestra  a stabilizovali ho.  

Počas 50. rokov orchester absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí a dôstojne reprezentoval Slovensku hudobnú kultúru. Účinkoval na významných hudobných festivaloch a nahral viac ako 160 CD nosičov, ktoré ho zviditeľnili na celom svete. V premiére uviedol desiatky diel slovenských autorov, dodnes  propaguje domácu tvorbu a  podporuje jej vznik. Napríklad v tejto jubilejnej koncertnej sezóne premiérovo uvedieme skladby slovenských autorov - Norbert Bodnár, Ľubica Čekovská, Víťazoslav Kubička, Jozef Podprocký, ktoré vznikli na objednávku Štátnej filharmónie Košice

Orchester už v septembri uskutoční zopár koncertov: vystúpi v Olomouci a v Košiciach na koncertoch k 100. výročiu vzniku Československa, na dvoch koncertoch v Maďarsku  (Békešska Čaba a Sarvaš) v teritóriu obývanom slovenskou menšinou v rámci 300. výročia príchodu Slovákov na Dolnú zem a v októbri  na festivale Bratislavské hudobné slávnosti. Sezónu oficiálne začíname  24. 10. 2018 a končíme  27. 6. 2019  s domácimi dirigentmi - šefdirigentom Zbyňkom Müllerom a hlavným hosťujúcim dirigentom Leošom Svárovským, s ktorými za spoluúčinkovania Slovenského filharmonického zboru uvedieme dve veľké vokálno inštrumentálne diela.  Samozrejme medzi týmito dvomi ohraničujúcimi koncertmi Vám ponúkame široký výber domácich a zahraničných umelcov a repertoáru.

V závere chcem sa poďakovať  všetkým tým, ktorí podporujú činnosť Štátnej filharmónie Košice - či už ako stáli poslucháči, alebo ako donátori.  

Teším sa na stretnutia v Dome umenia na koncertoch nášho orchestra

PaedDr. Mgr.art. Július Klein
riaditeľ ŠfK

História Štátnej filharmónie Košice

Prázdny

Štátna filharmónia Košice (ŠfK) bola založená v roku 1968 ako druhý profesionálny symfonický orchester koncertného typu na Slovensku. Prvý koncert novovzniknutého telesa sa uskutočnil v apríli 1969 pod vedením vtedajšieho šéfdirigenta Bystríka Režuchu. ŠfK v krátkom čase dosiahla uznanie odborníkov i verejnosti a stala sa jedným z popredných reprezentantov slovenského interpretačného umenia doma i v zahraničí. Orchester ŠfK koncertoval na významných medzinárodných hudobných festivaloch a v dôležitých kultúrnych centrách (Viedeň, Salzburg, Berlín, Budapešť, Praha, Antverpy, Lisabon, Barcelona, Atény, Remeš, Hong-Kong, Luxemburg, New York...) V roku 1994 ŠfK absolvovala mesačné turné po USA, kde sa predstavila ako prvý slovenský symfonický orchester na americkom kontinente. Filharmónia počas svojej histórie zaznamenala významné úspechy na koncertných pódiách nielen európskych krajín, ale aj v Severnej Amerike a v Ázii. Na prelome rokov 2014/2015 absolvovala ŠfK prvýkrát vo svojej histórii turné v Čínskej ľudovej republike, ktoré po mimoriadnom úspechu zopakovala aj v rokoch 2016/2017 .

Štátna filharmónia Košice prezentuje svoje umenie okrem aktívnej koncertnej činnosti aj prostredníctvom nahrávok pre rozhlasové, televízne a gramofónové spoločnosti (160 CD). Nahrávky pre vydavateľstvá Naxos, Marco Polo predstavujú často unikáty - premiérové nahrávky ojedinele uvádzaných diel (L. Spohra J. Raffa, A. Rubinstein, W. Furtwängler, E. Waldteufel, F. von Suppé). Orchester spolupracoval s mnohými svetoznámymi umelcami, akými sú Igor Oistrach, Gidon Kremer, Giora Feidman, Ivan Moravec, Josef Suk, Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Dietrich Fischer-Dieskau, Júlia Fischer, Sergej Kopčák, Peter Mikuláš, Peter Dvorský, Viktor Fedotov, Valerij Gergiev, Edita Gruberová, Emin Chačaturjan, Natan Rachlin, Thomas Sanderling, Alexander Rahbari, Tadeusz Strugala, Jiří Bělohlávek, Libor Pešek, Václav Smetáček, Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Ondrej Lenárd, Antoni Wit atď. Repertoárové spektrum orchestra obsahuje všetky frekventované diela od baroka po hudbu 21. storočia.

Štátna filharmónia Košice je ako jediný orchester na Slovensku hlavným organizátorom dvoch medzinárodných festivalov – Košickej hudobnej jari a Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a spoluorganizátorom festivalu ARS NOVA.

Od sezóny 2008/2009 je na poste šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice dirigent Zbyněk Müller. Počnúc sezónou 2014/2015 je hlavným hosťujúcim dirigentom filharmónie Leoš Svárovský.

Prázdny

„Kto chce pochopiť hudbu, nepotrebuje ani tak sluch, ako srdce.“

Titus Livius

Prázdny

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.