"Beethoven 250" - BEETHOVEN * SIBELIUS

Koncerty A cyklu 27.02.2020 Dom umenia, Moyzesova 66, Košice 19:00

Štátna filharmónia Košice
Zbyněk Müller, dirigent

DVOŘÁKOVO TRIO
Ivo Kahánek, klavír
Jan Fišer, husle
Tomáš Jamník, violončelo

Program:
Ludwig van Beethoven: Trojkoncert pre husle, violončelo, klavír a orchester C dur, op. 56
Jean Sibelius: Symfónia č. 5 Es dur, op. 82

 


Vstupné: 11/10/9 € zľavnené: 8/7/6 € lóža: 15 €

Trojkoncert pre husle, violončelo a klavír bol v Beethovenovom skicári načrtnutý už v roku 1803, ale v skutočnosti sa objavuje až o 4 roky neskôr (1807). Autor dielo pôvodne nazýval Concertinom, čo pravdepodobne viac zodpovedá jeho závažnosti aj hudobnej výpovedi. Príčinou toho, že nedosiahol mimoriadnu popularitu tkvie asi v skutočnosti, že sólové party huslí a violončela sú mimoriadne náročné, avšak málo vďačné. Pri písaní ľahšieho klavírneho partu bral skladateľ ohľad na schopnosti svojho žiaka, kniežaťa Rudolfa.
Jean Sibelius
bol ako nositeľ myšlienok novej národnej hudby už od svojho mladého veku, oslavovaný ako azda nik z jeho súčasníkov. Už za života ho fínsky ľud postavil na piedestál ako barda, svojrázne ospevujúceho ich históriu, temnú nádheru hlbokých fjordov, ako aj úchvatnú severskú prírodu. Je označovaný za dovŕšiteľa severského romantizmu, zvlášť vo svojich symfóniách a symfonických básňach. Celou jeho tvorbou prestupujú charakteristické rysy: hlboká vážnosť a melanchólia, len občas prerušovaná tvrdým vzdorom a vybuchujúcou energiou. Odraz fínskej prírody, zadumaná krása snehových plání a nespočetných jazier, smútok nekonečnej zimy a polnočného slnka, drsná inštrumentácia, disonantnosť a svojrázna melodika. V októbri 1914 si skladateľ do svojho denníka zapísal: "Mám nádhernú tému na adagio symfónie - zem, červy a mizéria, fortissimo a sordína, veľa sordín! A božské tóny!!! Jasám a chvejem sa od vzrušenia, kým duša spieva. Zabije kritika - moja sebakritika - túto nádhernú inšpiráciu?" Čoskoro začal pracovať na svojej piatej symfónii.  

KALENDÁR Koncertná sezóna 2019/2020


Najbližšie podujatia


Koncerty A cyklu / Koncerty B cyklu / Mimoriadne koncerty / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola / Ars nova /  Košická hudobná jar / Koncert pre mládež / Verejné generálky / Literárno-hudobné večery / Stretnutia s hudbou / Koncerty v zahraničí

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.