Emóciami a výnimočnou hudbou bude nabitý festival ARS NOVA

Nové zážitky z novej podoby súčasnej hudby prinesie tohtoročný festival ARS NOVA, ktorý sa v Košiciach uskutoční od 3. do 5. novembra. Počas koncertov, ktoré odznejú v Dome umenia a v Kasárňach/Kulturparku, zažijú poslucháči chvíle, v ktorých sa výnimočná hudba spojí s emóciami.

Dramaturgia koncertov uprednostňuje diela žijúcich skladateľov európskych i mimoeurópskych kultúr a do programov zaraďuje diela skladateľov, ktorí sú spätí s východným Slovenskom. Košické koncertné pódiá poskytujú priestor aj mladým nadaným interpretom, ktorí majú prostredníctvom festivalu možnosť etablovať sa v oblasti koncertného umenia. Tento rok je Rokom slovenskej hudby, preto sa organizátor v dramaturgickej koncepcii sústredil hlavne na slovenských interpretov a skladateľov.

Myšlienka založiť v Košiciach festival, ktorý by návštevníkom koncertov v rámci jedného komplexného bloku predstavil súčasnú hudbu, sa zrodila v roku 2000 na košickom konzervatóriu. Od myšlienky k realizácii uplynul rok, kedy sa pod záštitou Hudobnej spoločnosti Hemerkovcov uskutočnil v roku 2001 nultý ročník Festivalu súčasnej európskej hudby. Dramaturgiu postupne prebrala na svoje plecia Štátna filharmónia Košice. HS Hemerkovcov a Konzervatórium Košice sa na príprave festivalu podieľajú prípravou koncertu, na ktorom sa každoročne predstavujú úspešní študenti – nádejní mladí skladatelia a interpreti. Od r. 2008 nesie toto prestížne hudobné podujatie názov ARS NOVA Cassoviae. V roku 2011 sa spojil s festivalom ISCM New Music Days, ktorý organizuje Slovenská sekcia Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu. Od roku 2014 sú hlavným organizátorom K13 – Košické kultúrne centrá a festival nesie názov ARS NOVA.

Už tradične bude festival otvárať koncert v Kasárňach/Kulturparku pod názvom Portréty (3. 11.), na ktorom sa predstavia talentovaní žiaci košických základných umeleckých škôl. Večer bude patriť koncertu Štátnej filharmónie Košice pod dirigentskou taktovkou Petra Breinera. Violista Peter Zwiebel sa predstaví v úlohe sólistu koncertu košického skladateľa Jozefa Podprockého. Dirigent , klavirista, skladateľ, aranžér a publicista Peter Breiner, ktorý je jedným z najnahrávanejších hudobníkov sveta (vyše 200 CD titulov a viac než 2 milióny predaných nosičov), obohatí program festivalu skladbou Taká jedna Burleska pre menší symfonický orchester (1982). Poslucháči sa započúvajú aj do diela Viola concerto – Koncert pre violu a orchester, op. 69 od skladateľa Jozefa Podprockého. Spomienkou na Alexandra Moyzesa, ktorého posledným žiakom bol práve Peter Breiner, bude Symfónia č. 8, op. 64 pre veľký orchester.

V piatok (4. 11.) vystúpi v Kasárňach/Kulturparku Funeral Marching Band so Suitou pohrebných piesní a nárekov v skladbách stredoeurópskeho regiónu vo verzii pre osemčlenný ansámbel. Funeral Marching band založili začiatkom roku 2016 Miroslav Tóth a Gergely Kovács ako reakciu na odkaz spájania súčasnej hudby s rôznorodými žánrami, aké poznáme z tvorby Mauricia Kagela, Music
Liberation Orchestra alebo Franka Zappu. Vytvorili žáner smútočného free, ktorý sa abstraktne pohráva s alúziami na historicky "poletujúce" smútočné melódie. Sú zmesou vplyvov vojenskej a zádušnej hudby z prostredia strednej Európy.

Večer (4. 11.) uzavrie jednoaktová video opera pre viackanálovú elektroniku, barytón saxofón a objekty pod názvom Tyč. Je vytváraná ako forma variabilne premenného diela, ktorá pri novom naštudovaní zmení dramaturgický obsah. Jej podoba záleží od miesta a média realizácie. Video opera je teda druhou verziou, s ktorou prichádza Miroslav Tóth pred diváka.

Sobotňajší podvečer (5. 11.) v Kasárňach/Kulturparku spríjemní Trio Sen Tegmento s programom Sentegmento plays Contemporary. Za klavír zasadne Zuzana Biščáková, ktorú bude na klarinete sprevádzať Martin Adámek. Spievať bude sopranistka Nao Higano z Japonska. Zaznejú skladby od slovenskej hudobnej skladateľky Iris Szeghy (Folclorico, Meadow Song, Preludio e Danza, Vivat leto!, Anrufung des Großen Bären) a od Michaela Jarrella (Assonance).

Tohtoročný festival ARS NOVA uzavrie Ensemble Ricercata skladbami Juraja Beneša Musique pour Grock No.3 pre husle, violu a violončelo, Romana Bergera Impromptu pre sólový klarinet, Ivana Paríka Listy, päť drobných skladieb pre klavír a Tadeáša Salvu Slovenské Concerto Grosso Nr. IV pre flautu, klarinet, husle, violončelo a klavír.

Sprievodnými podujatiami budú MusicZoom na tému Nezvyčajní hudobní autori (2. 11.) v pavilóne Papa a v sobotu (5. 11.) a v nedeľu (6. 11.) semináre a prednášky pre študentov vysokých škôl pod vedením T. Boroša, A. Šubu, I. Šillera a D. Mateja v Kasárňach/Kulturparku od 9:00 do 17:00 hod.

S finančnou podporou Fondu na podporu umenia.

Program festivalu TU.

www.k13.sk

Christian Oland_fotografia

Dom umenia rozozvučí Beethovenova Pastorálna

Štvrtkový večer bude v Štátnej filharmónii Košice patriť spolupráci profesionálnych orchestrálnych hráčov a študentov konzervatória. Filharmonikov s hudobníckym dorastom povedie najsľubnejší talent novej generácie severských dirigentov. Christian Øland prichádza do Košíc, aby uviedol Beethovenovu Pastorálnu symfóniu, ale i diela, v ktorých sólovo zažiaria mladí hudobníci. Koncert nasiaknutý energiou sa začne vo štvrtok 25. apríla o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická filharmónia nezabúda na holokaust

Návštevníci štvrtkového programu sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho sólista európskeho formátu Jan Bartoš. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Alexandra Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa. Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie je venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí.

Čitať viac »

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Karol Petróczi 80_grafika

Karol Petróczi 80: komorný koncert na počesť majstra

Štátna filharmónia Košice pozýva na komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80. Zámerom podujatia je oslava jubilea významnej slovenskej umeleckej osobnosti, interpreta a pedagóga, zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...