Orchester Štátnej filharmónie Košice sa vrátil z koncertného turné v Číne

10. január 2017

Orchester Štátnej filharmónie Košice (ŠfK) na prelome rokov 2016/2017 reprezentoval Slovensko na takmer dvojtýždňovom turné v Čínskej ľudovej republike. V histórii ŠfK ide o druhý zájazd do tejto ázijskej krajiny. Koncertné turné sa uskutočnilo v dňoch od 25. decembra do 5. januára, počas ktorých orchester odohral sedem koncertov pod taktovkou svojho šéfdirigenta Zbyňka Müllera.

Významné koncertné sály v mestách Peking, Nanjing, Taizhou, Maanshan, Huaian, Yixin a Šanghaj s kapacitou od 1100 do 1800 miest navštívilo viac než 8 000 poslucháčov. Orchester ŠfK publiku přiblížil domáci aj svetový koncertný repertoár. Ten bol rozdelený na dva celovečerné programy, nechýbala tvorba slovenského skladateľa Jána Levoslava Bellu, z ktorej zaznela jeho brilantná Slávnostná predohra Es dur. Filharmonici naštudovali aj tri časti zo Smetanovho symfonického cyklu Má vlast (Vyšehrad, Vltava, Šárka), Symfóniu d mol Césara Francka a Novosvetskú symfóniu Antonína Dvořáka. Program koncertov reflektoval aj aktuálne oslavy Nového roka, preto na novoročných koncertoch zazneli aj obľúbené polky a valčíky dynastie Straussovcov, akým je napríklad notoricky známy, slávny valčík Na krásnom modrom Dunaji. „Systematická a koncentrovaná príprava orchestra pred Vianocami a počas skúšok v Číne priniesla svoj efekt vo vynikajúcich výkonoch, ktoré ocenilo publikum aj organizátori koncertov." približuje svoje dojmy riaditeľ ŠfK, Július Klein. „Veľkú zásluhu na tomto úspechu má samozrejme šéfdirigent Zbyněk Müller, ktorý odviedol vynikajúcu prácu. V závere každého koncertu poprial publiku orchester šťastný nový rok v čínštine, čím si u domácich získal veľké sympatie." dodáva. Mimoriadne úspešné turné orchestra ŠfK v jednej z najprosperujúcejších krajín sveta opäť prinieslo spokojnosť na oboch stranách a predznamenalo tak priestor pre ďalšie zahraničné projekty ŠfK.


Košických filharmonikov po návrate z Číny teraz čakajú obľúbené a vždy bohato navštívené Novoročné koncerty na domácej pôde v Dome umenia. Pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského tentokrát publikum trochu netradične oslovia aj skladby jedného z kráľov operety Franza Suppého, predovšetkým jeho očarujúca Dona Juanita. V tento slávnostný večer sa budeme vznášať v rytme pôvabného Kvetinového valčíka P. I. Čajkovského, do sály však vtrhnú aj gladiátori Júliusa Fučíka; program nie celkom obvyklý. Slávny „Dunaj" a „Radeczky" pochopiteľne v programe nebudú chýbať, prekvapenie chystajú aj niektorí sólisti orchestra.
12. januára sa koncertnou sálou ponesú nákazlivé melódie a rytmy, ktoré určite oživia špecifickú atmosféru prvých dní nového roku. Novoročné tóny pod kupolou Domu umenia si nárokujú túto eufóriu umocniť.

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.