Pestrá ponuka aprílových koncertov

Skladby od Haydna po Poulenca, veľkonočná premiéra a koncert filmovej hudby. Tak by sme mohli zhrnúť ponuku aprílových koncertov Štátnej filharmónie Košice (ŠfK).

Štátna filharmónia Košice sa v každej sezóne už dlhodobo snaží myslieť nielen na mladých poslucháčov formou „povinných“ školských koncertov, ale aj na mladých interpretov. Aj jubilejná 50. sezóna dáva príležitosť  študentom konzervatória v Košiciach a VŠMU postaviť sa pred orchester v úlohe sólistu. Na koncerte 4. apríla sa tejto príležitosti chopia Anna Lugovkina ( violončelo), Klára Přecechtělová (flauta) a Kristína Gabčová (organ).  Skladby majstrov L. Cherubiniho, J. Haydna, F. Borneho a A. Guilmanta zaznejú pod taktovkou Adama Sedlického. Dramaturgickú objavnosť ponúkne koncert pod vedením šéfdirigenta košickej filharmónie Zbyňka Mullera. V programe koncert  11. apríla nájdeme diela troch európskych skladateľov Mauricea Ravela, Francisa  Poulenca a Bohuslava Martinú. Najmä posledný z trojice menovaných skladateľov patrí medzi menej frekventovaných skladateľov koncertov ŠfK. Z jeho šiestich symfónii zaznie v Dome umenia obľúbená  štvrtá H 305, odborníkmi označovaná ako „radostná“. Pred symfóniou sa poslucháčom v  Poulancovom Koncerte pre dva klavíry a orchester  d mol predstavia manželia Nora a Miki Skutovci.

 

V atmosfére blížiacich sa veľkonočných sviatkov zaznejú na koncerte 18. apríla dve pôsobivé diela s dvoma sopranistkami.  Obe zaznejú v Košiciach po prvý krát.  Pre poslucháčov v Košiciach bude novinkou Poulancovo  spracovanie azda najkrajšieho hymnického výtvoru kresťanskej poézie Stabat Mater, ktoré ŠfK v spolupráci s českým dirigentom Marekom Šedivým, maďarským miešaným zborom Cantemus Nyiregyháza a kanadskou sopranistkou Catherine St-Arnaud.  Celoslovenskou novinkou bude premiéra symfonickej básne pre soprán a orchester Víťazoslava Kubičku s názvom Hospodin je môj pastier, ktorú autor skomponoval k 50. jubileu Štátnej filharmónie Košice . V sopránovom parte Kubičkovej básne sa prestaví  Mariana Gelenekyová.
Počúvanie filmovej hudby môže byť rovnako silným zážitkom ako pozeranie filmu, ktorý hudba v nemalej miere dotvára. Vyvolať silné emócie a spomienky dokážu hudobníci aj bez filmového plátna.  Koncerty filmovej hudby si takmer okamžite získali množstvo fanúšikov a nadšencov, čím sa zaradili medzi najnavštevovanejšie koncerty sezóny. Tentoraz si dramaturgia koncertu pripomína 100. výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Nie náhodou preto v programe zaznejú diela reflektujúce vesmírnu tematiku ako napríklad Planéty Gustava Holsta. Chýbať však nebudú aj melódie z kultových Hviezdnych vojen, či Vesmírnej Odysey. To všetko pod taktovkou japonského dirigenta Chuhei Iwasakiho.

 

 

 


 

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky@sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk@sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.