Anketa s hráčmi ŠfK: STREAM – áno či nie?

Ostatné dva októbrové koncerty prebehli v Štátnej filharmónii Košice neštandardne. Kvôli protipandemickým opatreniam sa brány Domu umenia pre publikum načas uzavreli. Avšak naskúšané skladby našli svojich poslucháčov, a to vďaka streamovaniu. A tak si mohli všetci fanúšikovia krásnej hudby vypočuť v pohodlí vlastných domácností dva nevšedné koncerty – sláčikovú sekciu ŠfK Strings a dychovú sekciu ŠfK Winds.

Keďže naši filharmonici sú zvyknutí na publikum a nie je pre nich bežné ocitnúť sa v obývačkách divákov, opýtali sme sa: Ako sa vám hral váš prvý streamovaný koncert?

Barbora  Lenártová, husle:

Prvý streamovaný koncert bol v podstate môj vlastný festival pocitov. Striedali sa vo mne radosť, smútok, dojatie, hnev, hrdosť a aj očakávanie. Veľmi zvláštne sa odchádzalo z koncertu bez našej motivácie a odmeny… Bez potlesku našich poslucháčov.

 

 

 

 

 

Juraj  Bombala, tuba:

Po dlhých mesiacoch „sólového hrania“ (v detskej izbe, pivnici, obývačke...) bolo pre mňa stretnutie s mojimi kolegami a štúdium koncertu veľmi potešujúce. Konečne sme sa stretli viacerí a mohli si parádne zamuzicírovať. Koncert, ako všetci vieme, musel byť bez divákov, na čo nie sme zvyknutí, ale v tejto situácii to bolo jediné riešenie a je obdivuhodné, že sa to takto podarilo zorganizovať a odvysielať.

 

 

 

Taťána Čisáriková, violončelo:

Som šťastná, že sme vôbec hrali. Na môj interpretačný výkon streamovanie koncertu nemalo žiaden vplyv. Hrám stále najlepšie, ako viem a stále hrám pre “niekoho”. Teším sa, že aspoň takto môžeme koncertovať. Vďaka vysielaniu som priblížila svoju prácu aj českým priateľom, to vnímam ako plus.

 

 

 

 

Matej Göllner, trúbka:

Bola to pre mňa nová a pozitívna skúsenosť, ale diváci a potlesk určite chýbajú každému z nás. Čo sa týka interpretačnej stránky, musím poukázať na exponovanú prvú časť skladby Chrisa Hazella, ktorá je nátiskovo obtiažna na piccolo trúbku a sám som mal pred touto časťou rešpekt. No hralo sa mi dobre.

 

 

 

 

Klára Jasenčáková, flauta:

Streamovanie koncertu bola zaujímavá skúsenosť. Vyžadovalo si to veľa koncentrácie a presnosti. Je to výborný spôsob, ako dostať živé umenie k ľuďom, keďže to situácia inak nedovoľuje. No myslím si, že nám, hudobníkom, to nedokáže nahradiť pocit, čo máme pri potlesku od ľudí, ktorí takto našu prácu ocenia. Všetci sa tešíme, až uvidíme znova plné hľadisko! :-)

 

 

 

Pavol Rozum, kontrabas:

Tento druh nahrávania koncertu je niečo nové, dokonca som to vnímal inak, ako videonahrávku či CD. Bez divákov to akosi nie je ono – kontakt chýba. Ale nad všetkým stálo to, že si môžeme zahrať aspoň takto. Pre hudobníka je dosť frustrujúce nemôcť hrať. Takže vďaka aspoň za túto formu koncertu.

 

 

 

 

PS: Nahrávky oboch koncertov sú “zavesené” na Facebooku Štátnej filharmónie Košice v sekcii Video /KLIK/.

Môžete si ich kedykoľvek pozrieť. Čoskoro k ním pribudnú ďalšie. Ostaňte naladení! :)

 

Pripravila: Lucia Radzová

Foto: Jaroslav Ľaš a Miriama Fenciková


 

>>> PREČÍTAJTE SI AJ ĎALŠIU ANKETU: AKÚ neKLASICKÚ HUDBU POČÚVAJÚ FILHARMONICI?

Košická filharmónia nezabúda na holokaust

Návštevníci štvrtkového programu sa stanú svedkami slovenskej premiéry Klavírneho koncertu z pera skladateľa židovského pôvodu Viktora Ullmanna. Uvedie ho sólista európskeho formátu Jan Bartoš. Pod taktovkou špičkového srbského dirigenta Alexandra Markovića zaznejú i diela Beethovena, Pendereckeho a Straussa. Koncert s názvom Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie je venovaný 80. výročiu deportácie židovských obyvateľov z Košíc a pamiatke zavraždených obetí.

Čitať viac »

Karol Petróczi pri mori_archívna fotografia

Karol Petróczi: „Plná sála Domu umenia je pre mňa veľkou satisfakciou.“

Narodil sa v Lučenci, no dlhé roky žije v Košiciach. Je ikonou tohto mesta, stretnúť ho môžete nielen v sálach Domu umenia, ale pravidelne aj na trhovisku na Dominikánskom námestí. Ako prvý a dlhoročný koncertný majster Štátnej filharmónie Košice stojí po boku telesa od jeho vzniku. S orchestrom ŠFK i celou inštitúciou je bytostne prepojený. Karol Petróczi oslávil 5. marca 80. narodeniny a svojimi spomienkami, ale i brisknými názormi na svet, nás stále inšpiruje.

Čitať viac »

Karol Petróczi 80_grafika

Karol Petróczi 80: komorný koncert na počesť majstra

Štátna filharmónia Košice pozýva na komorný koncert KAROL PETRÓCZI 80. Zámerom podujatia je oslava jubilea významnej slovenskej umeleckej osobnosti, interpreta a pedagóga, zakladajúceho člena a dlhoročného koncertného majstra ŠFK Karola Petrócziho. Účinkovať budú niektorí z jeho najúspešnejších študentov a ich hostia. Program je pestrou hudobnou prehliadkou rôznych období a žánrov.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladŇa

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 905 073 123
(počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT:  10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE:  Zatvorené

Večerná pokladňa ŠFK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 1, 2, 4, 5, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Prihlásenie EXT                  Prihlásenie COL

Prihlásenie NAS                 Prihlásenie VMM

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.

Nastavenia ochrany súkromia

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...