Anketa s hráčmi ŠfK: STREAM – áno či nie?

Ostatné dva októbrové koncerty prebehli v Štátnej filharmónii Košice neštandardne. Kvôli protipandemickým opatreniam sa brány Domu umenia pre publikum načas uzavreli. Avšak naskúšané skladby našli svojich poslucháčov, a to vďaka streamovaniu. A tak si mohli všetci fanúšikovia krásnej hudby vypočuť v pohodlí vlastných domácností dva nevšedné koncerty – sláčikovú sekciu ŠfK Strings a dychovú sekciu ŠfK Winds.

Keďže naši filharmonici sú zvyknutí na publikum a nie je pre nich bežné ocitnúť sa v obývačkách divákov, opýtali sme sa: Ako sa vám hral váš prvý streamovaný koncert?

Barbora  Lenártová, husle:

Prvý streamovaný koncert bol v podstate môj vlastný festival pocitov. Striedali sa vo mne radosť, smútok, dojatie, hnev, hrdosť a aj očakávanie. Veľmi zvláštne sa odchádzalo z koncertu bez našej motivácie a odmeny… Bez potlesku našich poslucháčov.

 

 

 

 

 

Juraj  Bombala, tuba:

Po dlhých mesiacoch „sólového hrania“ (v detskej izbe, pivnici, obývačke...) bolo pre mňa stretnutie s mojimi kolegami a štúdium koncertu veľmi potešujúce. Konečne sme sa stretli viacerí a mohli si parádne zamuzicírovať. Koncert, ako všetci vieme, musel byť bez divákov, na čo nie sme zvyknutí, ale v tejto situácii to bolo jediné riešenie a je obdivuhodné, že sa to takto podarilo zorganizovať a odvysielať.

 

 

 

Taťána Čisáriková, violončelo:

Som šťastná, že sme vôbec hrali. Na môj interpretačný výkon streamovanie koncertu nemalo žiaden vplyv. Hrám stále najlepšie, ako viem a stále hrám pre “niekoho”. Teším sa, že aspoň takto môžeme koncertovať. Vďaka vysielaniu som priblížila svoju prácu aj českým priateľom, to vnímam ako plus.

 

 

 

 

Matej Göllner, trúbka:

Bola to pre mňa nová a pozitívna skúsenosť, ale diváci a potlesk určite chýbajú každému z nás. Čo sa týka interpretačnej stránky, musím poukázať na exponovanú prvú časť skladby Chrisa Hazella, ktorá je nátiskovo obtiažna na piccolo trúbku a sám som mal pred touto časťou rešpekt. No hralo sa mi dobre.

 

 

 

 

Klára Jasenčáková, flauta:

Streamovanie koncertu bola zaujímavá skúsenosť. Vyžadovalo si to veľa koncentrácie a presnosti. Je to výborný spôsob, ako dostať živé umenie k ľuďom, keďže to situácia inak nedovoľuje. No myslím si, že nám, hudobníkom, to nedokáže nahradiť pocit, čo máme pri potlesku od ľudí, ktorí takto našu prácu ocenia. Všetci sa tešíme, až uvidíme znova plné hľadisko! :-)

 

 

 

Pavol Rozum, kontrabas:

Tento druh nahrávania koncertu je niečo nové, dokonca som to vnímal inak, ako videonahrávku či CD. Bez divákov to akosi nie je ono – kontakt chýba. Ale nad všetkým stálo to, že si môžeme zahrať aspoň takto. Pre hudobníka je dosť frustrujúce nemôcť hrať. Takže vďaka aspoň za túto formu koncertu.

 

 

 

 

PS: Nahrávky oboch koncertov sú “zavesené” na Facebooku Štátnej filharmónie Košice v sekcii Video /KLIK/.

Môžete si ich kedykoľvek pozrieť. Čoskoro k ním pribudnú ďalšie. Ostaňte naladení! :)

 

Pripravila: Lucia Radzová

Foto: Jaroslav Ľaš a Miriama Fenciková


 

>>> PREČÍTAJTE SI AJ ĎALŠIU ANKETU: AKÚ neKLASICKÚ HUDBU POČÚVAJÚ FILHARMONICI?

Verejný odpočet za rok 2020

Štátna filharmónia Košice vás pozýva na verejný odpočet činnosti a hospodárenia za uplynulý rok 2020. Prezentácia sa uskutoční vo štvrtok 20. mája o 14:00 hod. v Dome umenia - vstup cez služobný vchod z Tajovského ulice.

Čitať viac »

Zažite virtuozitu Milana Paľu

Ďalší májový koncert s publikom z produkcie Štátnej filhamónie Košice nesie názov PROKOFIEV – SUK. V Prokofievovom Koncerte pre husle a orchester č. 2 g mol sa predstaví husľový virtuóz Milan Paľa. Druhou skladbou bude Sukova Pohádka. Ide o suitu z hudby k Zeyerovej dramatickej rozprávke Radúz a Mahulena. Podujatie pod taktovkou šéfdirigenta ŠfK Zbyňka Müllera sa uskutoční vo štvrtok 20. mája 2021 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Koncert GERSHWIN – MUSORGSKIJ naživo v Košiciach

Brány Domu umenia sa otvoria pre milovníkov krásnej hudby už tento týždeň. Prvým koncertom pre publikum bude GERSHWIN – MUSORGSKIJ pod vedením šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice Zbyňka Müllera. Úlohu sólistu prijal špičkový predstaviteľ európskeho interpretačného umenia – Ladislav Fančovič. Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 13. mája 2021 o 19:00 v Dome umenia.

Čitať viac »

Košická hudobná jar bude v lete

Etablovaný medzinárodný festival Košická hudobná jar (KHJ) ponúkne vo svojom 65. ročníku množstvo lákavých symfonických a komorných koncertov. Do Košíc zavítajú renomovaní zahraniční umelci z Ruska, Nemecka, Francúzska a Českej republiky. KHJ sa bude konať od 9. do 29. júla 2021. Štátna filharmónia Košice presunula podujatie z mája na júl kvôli epidemiologickej situácii. Návštevníci tým získajú aj celkom nové zážitky.

Čitať viac »

Menu

Vyhľadávanie

Vstupenková pokladnica

Kontakt:
Dom umenia - Moyzesova 66, Košice
+421 55 2453 123
(len počas pokladničných hodín)
vstupenky(@)sfk.sk
Otváracie hodiny
PO-ŠT: 10:00 - 12:00 a 14:00 - 17:00
PI, SO, NE: Zatvorené

Večerná pokladnica ŠfK je otvorená hodinu pred koncertom a predáva vstupenky iba na aktuálny večerný koncert.

Dom umenia

Adresa:
Moyzesova 66
040 01 Košice
e-mail: sfk(@)sfk.sk
Spojenie MHD:
Električky: 2, 4, 6, 7
Autobusy: 12, 15, 16, 71, 72
Google maps 


Štátna filharmónia Košice je štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR.

Privátna zóna:

Newsletter:

Zadaním emailovej adresy vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania noviniek emailom. Viac info.


Copyright Štátna filharmónia Košice © 2018. All Rights Reserved. Design by lenkine. Runs on Audience Toolkit.

Tento web používa cookies.  Viac informácií.